Nawigacja

Biblioteka

Rok szkolny 2024/2025

 

 

  Film: Fantastyczne książki latające pana Morrisa Lessa

 

 

Fantastyczne książki-kliknij

 

15 września

Miedzynarodowy Dzień Kropki

 

Film o kropce- kliknij

fot. International Dot Day

 

 

 

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu

 

Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.(źródło: Edunews.pl)

Dziś w szkole zapraszamy Was do udziału w kropkowych zabawach. Będzie kropkowy dywan, kropkowa fotobudka, kropkowe łamigłówki, szyfrowanki, kolorowanki, kropkowe zabawy muzyczne. A także poznacie historię Vashti podczas projekcji filmu.

 

 

Wiadomości archiwalne

21 lutego

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

 

Z okazji przypadającego 21 lutego Święta Języka Polskiego zapraszamy Was do posłuchania audiobooków, które od razu wprowadzą Was w dobry nastrój...

Zwróćcie uwagę na piękno i różnorodność naszego języka oraz wspaniałe interpretacje utworów.

 

Miłego słuchania z uśmiechem na twarzy:)

 

Zapraszamy do słuchania...Kliknij

 

Edukacyjne bajki do czytania- Piotr Walczak

 

 

Żródło © Piotr P. Walczak www.bajkidoczytania.pl

 

 

17 lutego

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

 

Zapraszamy do zabawy. W zamieszczonych poniżej  prezentacjach

 czeka na Was dużo kocich zadań. Wystarczy kliknąć...:)

 

W krainie kotów- kliknij

 

Dzień kota- kliknij

 

 

14 lutego

WALENTYNKI

 

 

     Wszystko o walentynkach- kliknij

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień PIZZY

 

                      

 

    Międzynarodowy Dzień Pizzy w tym roku przypada na 9 lutego.

    Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o pizzy kliknijcie w link poniżej   

     i wykonajcie zadania  :) Miłej zabawy!

                                                                                                                                                 

Dzień Pizzy - kliknij

Kolorowanki

 

 

 

Żródło © Piotr P. Walczak www.bajkidoczytania.pl

Życzymy Wam

bezpiecznych ferii zimowych

 

 

 

Prezentacja Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe

6 grudnia

Dzień Św. Mikołaja

Zapraszamy Was na zajęcia o Świętym Mikołaju.

Dowiecie się Kim jest św. Mikołaj? Gdzie pracuje? Gdzie mieszka? Co jada?

Lekcję porowadzi pani Sabina Piłat- nauczycielka i podróżniczka, która o Mikołaju wie prawie wszystko.

Możecie także rozwiązać quiz o św. Mikołaju.

A może ktoś będzie chciał napisać pozdrowieia, albo list do św. Mikołaja?

Oto jego adres:

Santa Claus Main Post Office Tähtikuja 1, 96930 Rovaniemi, Finland

 

Ciekawe informacje o Św. Mikołaju- kliknij

Quiz o Św. Mikołaju

4 grudnia

"Barbórka"

 

Barbórka,  Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Źródło: Wikipedia.pl

Zachęcamy Was do obejrzenia prezentacji, która przybliży Wam nie tylko święto górników, ale także pozwoli Wam poznać region, w którym żyjemy.

 

Poznaj Górny Śląsk- kliknij

 

30 listopada

Andrzejki

 

Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce.

 


Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie polskie dziewczęta na wydaniu wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. O ile dziś to walentynki uważamy na święto zakochanych, o tyle kilka dekad temu to św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna (4 listopada). Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.

Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów… starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny), nawiązującym do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Inne źródła mówią o starogermańskim pochodzeniu Andrzejek, związanym z kultem boga płodności, miłości i bogactwa.

Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku. My przypominamy kilka andrzejkowych zabaw, które w listopadowy wieczór możemy zorganizować w domowych warunkach i dzięki temu przybliżyć słowiańskie tradycje naszym dzieciom. 

Lanie wosku

Tej tradycji raczej nie trzeba nikomu przypominać – chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Pomocny może się tu okazać cień naszego woskowego tworu – rzucony na ścianę jest czytelny i pobudza wyobraźnię. Uwaga – wosk tradycyjnie lejemy przez dziurkę od klucza!
 

grafika_artykul_andrzejki.jpg

 

Wyścig butów

W andrzejkowy wieczór możemy też urządzić wyścig butów. Chodzi o to, żeby lewe buty uczestników ustawić rządkiem w kącie pokoju. Następnie powinniśmy przestawiać je tak, aby ostatni but „wskakiwał” na pierwsze miejsce i tak aż do momentu, kiedy któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest właścicielem tego buta będzie wedle wróżby tą, która pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.

Rzut trzewikiem

Inną popularną wróżbą wykorzystującą obuwie był rzut butem. Uczestnik zabawy odwracał się tyłem do drzwi, a następnie rzucał za głowę lewy trzewik. But, który upadł podeszwą do podłogi i był skierowany czubkiem ku drzwiom, zwiastował pannom i kawalerom rychłą zmianę stanu cywilnego. Tu mamy praktyczną radę – w celu uniknięcia szkód, koniecznie zamieńcie ciężkie buty na kapcie.

Cztery filiżanki

Pod trzy z czterech filiżanek wkładamy: obrączkę, listek i monetę. Pod czwartą nie umieszczamy nic. Zamieniamy miejscami filiżanki, a następnie wybieramy jedną z nich. Obrączka oznacza miłość, listek – małżeństwo, moneta zaś – bogactwo. Możemy użyć większej liczby filiżanek i umieścić tam też inne drobne przedmioty (np. klucz symbolizujący przeprowadzkę, kostkę cukru oznaczającą słodkie i beztroskie życie itd.). Jeśli trafimy na pustą filiżankę, w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie zmieni się nic.

Najdłuższa obierzyna

Do tej zabawy musimy przygotować tej samej wielkości jabłka, które następnie uczestnicy będą obierali. Komu uda się uzyskać najdłuższą obierkę, tego związek będzie miał najdłuższy staż. Zabawa może mieć ciąg dalszy – każdy uczestnik rzuca swoją obierzynę za siebie i w kształcie, w jaki się ona ułoży, może dopatrywać się litery, która będzie inicjałem jego przyszłej miłości. Karteczki pod poduszką Na małych karteczkach wypisujemy imiona (mogą to być najpopularniejsze imiona płci przeciwnej lub kolegów i koleżanek). Karteczki składamy, umieszczamy pod poduszką i zostawiamy na noc. Rano wyciągamy pierwszą lepszą karteczkę – imię na niej zapisane będzie imieniem naszego przyszłego ukochanego albo przyjaciela na całe życie.

Serce z imionami

Wycinamy dwa papierowe spore serca. Na jednym z nich wypisujemy popularne imiona żeńskie, na drugim – męskie. Jedna osoba przytrzymuje serce, a uczestnicy przekłuwają (oczywiście z drugiej strony, tak, aby nie widzieć imion) papier. Imię, w które uczestnik trafi szpilką, będzie imieniem jego przyszłej żony lub męża.

Rzucanie monetą

Każdy uczestnik wybiera monetę o dowolnym nominale. Następnie musi pomyśleć życzenie i trafić monetą do naczynia napełnionego wodą umieszczonego w odpowiedniej odległości (nie może stać ono ani za blisko, ani za daleko). Kto trafi do miski z wodą, tego marzenie na pewno się spełni.

Mamy nadzieję, że starsi uczestnicy tych zabaw z nostalgią przypomną sobie czasy młodości, a najmłodsi zapałają entuzjazmem do poznawania dawnych zwyczajów kultywowanych w Polsce.

I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” 

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Wróżby ANDRZEJKOWE z przymróżeniem oka- kliknij

Wróżby ANDRZEJKOWE



Źródła:

  • https://czasdzieci.pl/czytanki/id,142516-andrzejki_wierzenia_tradycje.html 
  • https://andrzejki.nocowanie.pl/zwyczaje-andrzejkowe.html 
  • https://obrzedyitradycje.blogspot.com/2011/10/zwyczaje-andrzejkowe.html 
  • http://dokariery.pl/-/obrzedy-i-tradycje-andrzejko-1 
  • http://www.prezenty-i-zyczenia.pl/Tekst/Andrzejki/525260,1,1,Przyslowia-andrzejkowe--andrzejki--przyslowia-andrzejkowe.html 
  • https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/andrzejki-dawna-tradycja-ktora-warto-odswiezyc

 

21 listopada

Dzień Życzliwości

 

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

Zapraszamy Was do wspólnej interaktywnej zabawy w prezentacji poniżej:

 

Dzień Życzliwości- prezentacja (kliknij)

 

 

 

15 września

Miedzynarodowy Dzień Kropki

 

 

fot. International Dot Day

Kiedy Peter Reynolds napisał książkę "The Dot" nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a. Napisana jest bardzo oszczędnie, znakomite rysunki pozwalają nawet małym dzieciom, które nie potrafią czytać polubić dziewczynkę, główną bohaterkę utworu

Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę.(źródło: Edunews.pl)

Dziś w szkole zapraszamy Was do udziału w kropkowych zabawach. Będzie kropkowy dywan, kropkowa fotobudka, kropkowe łamigłówki, szyfrowanki, kolorowanki, kropkowe zabawy muzyczne. A także poznacie historię Vashti podczas projekcji filmu.

 

Certyfikat__udzialu_w_Dniu_Kropki.pdf

 

 

 

Witamy

w nowym roku szkolnym 2023/2024

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 

 

Życzymy Wam wspaniałych wakacji- kliknij

Crimea, Morze, Podróż, Morze Czarne, Lato, Krajobraz

 

 

 

Dzień Ojca

Beautiful romantic flower collection with roses, leaves, floral bouquets,  flower compositions. - Buy this stock vector and explore similar vectors at  Adobe Stock | Adobe Stock

 

 

Dzień Ojca wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To tam, po ustanowieniu święta Dnia Matki, pojawiły się głosy, by swój dzień miał także ojciec. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton.

W Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsze obchody odnotowano w 1956 r., ponad pół wieku później niż Dzień Matki.

Wszystkim Tatom w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!!!!!

Wszystko-o-Dniu-Ojca.pptx

źródło Twinkl

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka

 

 

Serce, Miłość, Romans, Uczucia

 

Z najserdeczniejszymi życzeniami zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez nauczycieli z całej Polski oraz do zabawy tanecznej!

 

Nauczyciele dzieciom i młodzieży

 

Zumbastyczny taniec

 

Dzień Matki

Beautiful romantic flower collection with roses, leaves, floral bouquets, flower compositions.

 

Święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.

Z tej okazji przesyłamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia najskrytszych pragnień, samych cudownych chwil w życiu i pociechy z dzieci.

 

Życzenia dla MAMY

 

Czy znasz swoją mamę?QUIZ

 

 

 

100 rocznica urodzin

Jana Pawła II

 

100 lat  temu urodził się Jan Paweł II. Karol Wojtyła wszystkim Polakom i ludziom na świecie znany przede wszystkim jako papież, przyszedł na świat w Wadowicach 18 maja 1920 r. Był nie tylko kapłanem, teologiem, ale także poetą, filozofem, aktorem.

 

 

 

100 urodziny Jana Pawła II na antenach Telewizji Polskiej - TVP3 ...                                                                                                                                                                        źródło: TVP

Z okazji 100 rocznicy  urodzin Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn w hołdzie papieżowi o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Możecie go posłuchac klikając w link:

 

Hymn na 100 lecie urodzin Jana Pawła II

                       

Prezentacja Jan Paweł II

 

 

 

8 maja 

Dzień bibliotekarza i bibliotek

 

Święto zainicjowane zostało  przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja. Natomiast pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych.

"Jeśli masz wątpliwości idź do biblioteki"- to znane powiedzonko Hermiony bohaterki serii książek o Harrym Potterze  ( J.K.Rowling)

Z okazji tego święta zapraszamy Was do odwiedzenia najpiękniejszych bibliotek świata:

 

Najpiękniejsze biblioteki świata

 

 

 

 

Grafika 5 maja Dzień walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami

żródło:www.rpo.gov.pl

 

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

 

 

 

 

Majowe święta!

 

Przed nami ważne majowe święta. Jest to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie informacje o naszej ojczyźnie. Zachęcamy Was do zabawy z interaktywną prezentacją o Polsce.

W prezentacji  ukryte są różne informacje, zadania, filmy...Na każdej stronie znajdują się jakieś ruchome elementy trzeba je odnaleźć (kliknąć w nie, najechać na tekst).                        W odnalezieniu tych elementów pomoże wam przycisk w prawym górnym rogu na granatowym tle.

Próbujcie, klikajcie, bawcie się!

Prezentację znajdziecie klikając w link:

 

  Piękna nasza Polska cała

 

 


 

Uwaga konkurs !

 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny pt. "Pokaż innym, jak ciekawie spędzasz czas z rodziną w domu ".

Może właśnie Twoje zdjęcie będzie źródłem  pomysłów i inspiracji dla kolegów i koleżanek.

Na zdjęcia czekamy do 20 maja 2020 r. Można je wysyłać na adres: ksenia.m@wp.pl lub adec15@wp.pl

 

22 kwietnia obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

 

                                                                               żródło: https://iknurow.pl

Z tej okazji zapraszamy Was do zabawy matematycznej, którą znajdziecie klikając      poniżej:

Wiadomość od Ziemi

Autorka gry Angelika Kowalczewska wyraziła zgodę na jej udostępnianie
 

 

 

17 kwietnia

Światowy Dzień Kostki Rubika

 

 

File:Rubiks cube.jpg

                                                   żródło: Booyabazooka 

Światowy Dzień Kostki Rubika obchodzony jest 17 kwietnia. Erno Rubik - wynalazca kostki Rubika był profesorem architektury Budapeszteńskiej Akademii Sztuki Użytkowej. W 1974 roku wymyślił kostkę po to, aby pomóc studentom w zrozumieniu przestrzeni. Choć ta zabawka ma już ponad 40 lat, wciąż przyciąga do siebie tłumy chcących się z nią zmierzyć. Co roku na świecie sprzedaje się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tej zabawki.

 

 Kurs układania kostki Rubika

 

 

 

Od 16 kwietnia każda osoba przebywająca w miejscu publicznym

ma obowiązek zasłaniania ust i nosa

 

 

 

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 kwietnia 

obchodzony jest Światowy Dzień Sztuk

Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako inspiracja do podejmowania dialogu. Są to cechy, które sztuka zawsze miała i które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata. Kultura jest ludziom potrzebna. Czyni ich odpornymi i daje nadzieję. Uświadamia, że nie jesteśmy sami.

Święto to upamiętnia dzień urodzin jednego z największych artystów wszech czasów Leonarda Da Vinci.

Leonardo da Vinci – Wikipedia, wolna encyklopedia

Autoportret (ok. 1510–1515)

żródło: Wikipedia

 

 Leonarda Da Vinci urodził się 15 kwietnia 1452 w Anchiano malarz, architekt, filozof, pisarz, odkrywca, muzyk, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca i geolog… Nie bez powodu zasłużył na miano najznamienitszego człowieka renesansu.

Dzieła Leonarda Da Vinci 

Malarstwo:  http://www.leonardo-da-vinci.pl/Leonardo_da_Vinci_malarstwo/ 

Rysunki:    http://www.leonardo-da-vinci.pl/Leonardo_da_Vinci_malarstwo/Rzexba 

​​Rzeźba:      http://www.leonardo-da-vinci.pl/Leonardo_da_Vinci_rzezba/

Notatki, szkice: http://www.leonardo-da-vinci.pl/Leonardo_da_Vinci_notatki/

Wirtualna wycieczka po największych muzeach świata  

https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/?

 

Zwyczaje wielkanocne- ciekawe artykuły

 

Zwyczaje Wielkanocne | Izba Rolnicza

                                źródło: wwwslowopolskie.org

Tradycje wielkanocne w Polsce i na świecie:

Wielkanocne zwyczaje z całego swiata

Zwyczaje wielkanocne w Polsce i na świecie

Polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne

14 najciekawszych tradycji wielkanocnych z całego świata

Jak to było kiedyś

 

 

 

7 kwietnia

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku to święto ma szczególny charakter. Wszyscy widzimy, z jak wielką determinacją i odwagą pracownicy ochrony zdrowia walczą z pandemią. Chcemy im za to podziękować. Stąd gorący apel największych polskich mediów: we wtorek 7 kwietnia o godzinie 13 stańmy w oknach, na balkonach i gromkimi brawami przez minutę podziękujmy im za tę walkę. #BrawaDlaWas

 

Brawa dla Was. Cała Polska dziękuje pracownikom służby zdrowia za ich walkę o nasze życie. Pamiętajcie, 7 kwietnia o godzinie 13.00

Tekst i foto za: polskatimes.pl

 „Owca Ola Bohaterką Pola”- audiobook 

 

W tym wyjątkowym czasie powszechnej kwarantanny Teatr Kultureska chciałby podzielić się darmowym autorskim audiobookiem dla dzieci o tematyce ekologicznej pt. „Owca Ola Bohaterką Pola”. 

Słuchowisko to teatr wyobraźni - można przenieść się w bajkowy świat nie ruszając się z domu. Autorką audiobooka jest Natalia Przybylska

Audiobook można odsłuchać poniżej:

 https://youtu.be/o7ITdA3PZOw

 

 

 Teatralna wieczorynka 

Pinokio już przeczytany....Tym razem od 5 kwietnia 2020r. codziennie, o godzinie 19.00 aktorzy Teatru Śląskiego  im. Stanisława Wyspiańskiego  w Katowicach będą czytać odcinki "Kubusia Puchatka"  autorstwa  A.A Milne.

Wszystkie odcinki są udostępnione na facebooku Teatru.

Teatr Ślaski - teatralna wieczorynka

 

 Dzień Tęczy- 3 kwietnia

 

Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, widoczne na niebie w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego, które dostając się do atmosfery napotyka na swojej drodze kroplę wody i przez nią przechodzi. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo.

TĘCZA - JAK POWSTAJE I DLACZEGO JEST KOLOROWA? - Odkrywamy Zakryte

żródło: https://www.odkrywamyzakryte.com/tecza/

Zachęcamy Was do obejrzenia bajki:

"Jak powstaje tęcza?"

Może ktoś namaluje piękną tęczę....

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci :)

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. 

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

 

Ilustracja

Pomnik Hansa Christiana Andersena w Central Parku w Nowym Jorku

 

 

„Szkoła z TVP” –

nowy projekt Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji NarodowejSzkoła z TVP

 

Od dziś tj 30 marca ruszyła nowa propozycja TVP i Ministerstwa Edukacji Narodowej 

SZKOŁA Z TVP dostosowana do uczniów szkoły podstawowej

Pierwsze programy wystartowały o godzinie 8:00. 
Będzie można oglądać je codziennie na 4 kanałach: 

TVP3 ( klasa 4 i 6 )

TVP Rozrywka ( klasa 2 i 7 )

TVP Sport ( klasa 1 i 8 )

TVP Historia ( klasa 5 i 3 )

Poza materiałami premierowymi, udostępnione zostaną także powtórki lekcji. 

a oto plan lekcji ze strony TVP

http://s.tvp.pl/repository/attachment/a/4/6/a46de649643ff8725047e5951e5004d91585549752858.pdf

 

27 marca obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Teatru

Znalezione obrazy dla zapytania Międzynarodowy dzien teatru

Z tej okazji zapraszamy Was na wirtualne obchody tego święta.

W programie:

  • Jak powstaje przedstawienie teatralne? 

 https://www.youtube.com/watch?v=TkBHN9TYP-0

  • Wycieczka do Wrocławskiego  Teatru Lalek     

 https://www.youtube.com/watchv=Vks87Zt_XO4&t=9s

  • Z wizytą w teatrze     

https://www.youtube.com/watch?v=KNPOQ4lx6Hs

  • Przedstawienia teatralne dla dzieci 

Pchła Szachrajka       https://www.youtube.com/watch?v=qb2CrKHuE4w

Król BUL                   https://www.youtube.com/watch?v=bG48XW5G6_E

Calineczka               https://www.youtube.com/watch?v=r_2VJKlCNNw&t=1371s

 

TEATRALNA WIECZORYNKA 

Cykl w którym codziennie, o godzinie 19.00 aktorzy Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego        w Katowicach będą czytać odcinki PINOKIA Carlo Collodiego. Wszystkie odcinki są udostępnione na facebooku Teatru.

Teatr Ślaski - teatralna wieczorynka

 

 

5000 zł za czytanie! Trwa konkurs „Zaczytane Katowice"!

Prezydent Katowic zaprasza do zabawy... młodych czytelników.

Nieprzewidziana przerwa w nauce wcale nie musi być nudna. Aby dzieci nie snuły się z kąta w kąt i twórczo wykorzystały wolny czas, prezydent Katowic Marcin Krupa zaprosił młodych ludzi do zabawy.

– W kolejnych dniach uczniowie i studenci będą mieli dużo wolnego czasu. Bardzo ważne jest, aby nie przeznaczali go na aktywności, które narażą ich, a w konsekwencji także ich bliskich, zwłaszcza starszych, na potencjalny kontakt z koronawirusem. Jednym z dobrych pomysłów na ten czas jest lektura książek. Jako rodzic doskonale wiem, jak trudno jest czasami namówić dzieci na czytanie książek, dlatego na nagrody w ramach konkursu zdecydowaliśmy się przeznaczyć aż 5 tys. zł – dodaje.

– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Obrazek w treści

Konkurs „Zaczytane Katowice". Co trzeba zrobić, by wygrać?

Najpierw wybrać interesującą książkę, a tych na polskim rynku wydawniczym nie brakuje. Właściwie nie ma tygodnia, by do księgarń nie trafiały nowe interesujące pozycje, więc sprawa wydaje się prosta. Jeśli jednak brakuje Wam inspiracji, skorzystajcie z naszego poradnika „Co czytać dzieciom w czasie epidemii?"

Gdy już znajdziecie ciekawą książkę, sfotografujcie okładkę i napiszcie kilka słów o tym, dlaczego ta książka jest dobra. Potem zdjęcie z opisem liczącym do 1000 znaków trzeba wrzucić do mediów społecznościowych i dodać tag #ZaczytaneKatowice.

Konkurs „Zaczytane Katowice". Jak się zgłosić?

Ostatni krok to powiadomienie organizatora o wzięciu udziału w konkursie. W tym celu należy wysłać mail na adres e-mail: zaczytane@katowice.eu w terminie od 16 marca 2020 r. do godz. 23:59 dnia 25 marca 2020 roku. Do maila dołączyć należy formularze zgód, które – wraz z regulaminem – znajdziecie na stronie internetowej: https://www.katowice.eu/SiteAssets/Regulamin%20Zaczytane%20Katowice.pdf

Warto także śledzić profil Miasta Katowice na Facebooku

Wirtualne wycieczki

National Geographic: zostań w domu i zwiedzaj online - 10 muzeów, które umożliwiają wirtualne wycieczki

Wirtualny kraj

Wirtualne muzea

12 słynnych muzeow oferuje wirtualne spacery

 

 

DARMOWE EBOOKI OD EMPIK

Empik udostepnia wszystkim za darmo - pakiet premium na 60 dni zyskujemy dostęp do ponad 11 tysiecy audiobooków i e-booków

 

Projekt Teraz Czytamy!

 

http://terazczytamy.pl/?page_id=19

 

O PROJEKCIE

Zmuszeni okolicznościami siedzimy w domach, ale od czego mamy literaturę! W odpowiedzi na apel Fundacji Powszechnego Czytania tworzymy tę stronę, by dać małym czytelnikom miejsce ucieczki do świata wyobraźni i kreatywności. Staramy się zamieszczać na niej niepublikowane wcześniej prace ich ulubionych polskich pisarzy i ilustratorów.

Drogie dzieci!

Pisarze i ilustratorzy zapraszają Was do wspólnej zabawy!

Przeczytajcie opowiadania i wiersze napisane przez polskich pisarzy i namalujcie do nich ilustracje! Wybierzcie ilustrację wykonaną przez jednego z polskich artystów i napiszcie do niej krótkie opowiadanie! Jeśli chcecie, poproście rodziców, żeby wysłali Wasze prace na adres: terazczytamy@gmail.com. W treści wiadomości napiszcie, że zezwalacie na publikację na naszej stronie. Najciekawsze prace zamieścimy w galerii! CZEKAMY DO 15 KWIETNIA!!!

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki

i Praw Autorskich

 

                                                                                                                                    źródło@pixabay

 

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto miłośników książek  ustanowiono oficjalnie w 1995 przez Światową Organizację UNESCO. 

Święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

Z pokazji tego święta zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Wiele ciekawych zadań i informacji znajdziecie w linkach poniżej.

Wszystko o Światowym Dniu Książki

Pomóż odnaleźć klucz do biblioteki

Bajkowe memory

15 Najpiękniejszych bibliotek na świecie

Premierowe wykonanie hymnu na Dzień Książki

 

            Film: Fantastyczne książki latające pana Morrisa Lessa

https://www.bing.com/videos/riverview/relatedvideo?q=film%20o%20kropce&mid=2350096EBDAA2255A53C2350096EBDAA2255A53C&ajaxhist=0

 

 

22 kwietnia

Światowy Dzień Ziemi

 

                                                                                                                             źródło @pixabay

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych.

Światowy Dzien Ziemi w 2023 roku przypada w sobotę 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Zainwestuj w naszą planetę”.

Zapraszamy Was do świętowania Dnia Ziemi. Poniżej możecie zobaczyć film edukacyjny oraz dowiedzieć się jak na co dzień mozemy dbać o naszą planetę.

 

 

                                    Światowy Dzień Ziemi - film edukacyjny

 

Jak możemy zadbać o naszą planetę?

2 kwietnia

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

     

 

Źródło: pixabay

 

Poznaj autyzm- kliknij

 

 

2 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

 

 

Źródło: pixabay

 

Zapraszamy do zabawy. Wiele ciekawych zadań ukryło się w prezentacjach poniżej.

Nie zapominajcie o klikaniu w aktywne ikonki:)

 

Zabawy z książkami- kliknij

 

Rozwiąż zadania, odgadnij szyfr, znajdź klucz- kliknij

 

Majowe Święta

 

                                                                                   Źródło @pixabay

 

Przed nami ważne majowe święta. Jest to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie informacje o naszej ojczyźnie. Zachęcamy Was do zabawy z interaktywną prezentacją o Polsce.

W prezentacji  ukryte są różne informacje, zadania, filmy...Na każdej stronie znajdują się ruchome elementy trzeba je odnaleźć (kliknąć w nie, najechać na tekst).

W odnalezieniu tych elementów pomoże wam przycisk w prawym górnym rogu na granatowym tle. Możecie także zobaczyć film o naszej ojczyźnie.

Próbujcie, klikajcie, bawcie się!

Prezentację znajdziecie klikając w link:

 

Piękna Nasza Polska Cała- kliknij

 

https://youtu.be/Xv7DNwMDoAM

 

Seria Lektury dostępne

 

Lektury dostępne - kolejne materiały udostępnione

 

Seria Lektury dostępne to multimedialne książki z odpowiednimi ćwiczeniami.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

 

 Autor

Tytuł lektury

Materiał do pobrania

J. Ch. Andersen,
tłumacz. C. Niewiadomska    

Brzydkie kaczątko

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Ropucha

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Królowa śniegu

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Dzwony

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Słowik    
J. W. Grimm
tłumacz. M. Tarnowski
Czerwony Kapturek          
J. W. Grimm
tłumacz. M. Tarnowski
Śnieżka
J. Kochanowski  Do gór i lasów                           
I. Krasicki  Lis i osieł
I. Krasicki  Człowiek i zdrowie              
I. Krasicki  Słowik i szczygieł II
I. Krasicki  Żółw i mysz
I. Krasicki  Potok i rzeka II
I. Krasicki  Jagnię i wilcy
I. Krasicki  Bryła lodu i kryształ              
I. Krasicki  Dąb i małe drzewka
I. Krasicki  Lis i wilk
I. Krasicki  Człowiek i suknia
I. Krasicki  Groch przy drodze
I. Krasicki  Papuga i wiewiórka
I. Krasicki  Doktor
I. Krasicki  Potok i rzeka
A. Mickiewicz         Pani Twardowska                    
A. Mickiewicz Powrót taty           
A. Mickiewicz Śmierć Pułkownika
A. Mickiewicz Świtezianka
B. Prus    Katarynka
H. Sienkiewicz Janko Muzykant
J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
J. Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

                                                                                                                                                                  źródło: gov.pl

 

Zbliżają się

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Źródło: pixabay

 

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu i przypomnieni sobie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi.

 

 

 

W prezentacjach poniżej  ukryte są wielkanocne gry i zadania dla Was.

Po otwarciu prezentacji odszukajcie aktywne ikonki i kliknijcie  w nie. 

Miłej zabawy!

 

Wielkanoc- ciekawostki i zadania- kliknij

 

Zagraj w Dobble- kliknij

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 marca

Europejski Dzień Mózgu

 

Źródło: pixabay

 

Jak działa mózg

 

Tydzień mózgu w Katowicach

 

Spotkania on-line z okazji Tygodnia Mózgu

 

 

 

8 marca

DZIEŃ KOBIET

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: pixabay

 

 

    Jak zmieniały się kobiety na przestrzeni wieków- kliknij                                                    

 

 Coś dla kobiet- Historia makijażu- kliknij

 

 Dzień Kobiet- obliczenia pieniężne- kliknij

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna
    ul. Kołobrzeska 8
    40-718 Katowice
  • tel. 32 252 67 73
    fax 32 252 67 73
    NIP: 634-23-86-626
    REGON: 000723550

Galeria zdjęć