Zdrowy styl życia

SŁOWEM WSTĘPU

DRODZY  RODZICE,

dotarła do nas informacja, że niektórzy z Państwa podpytujecie czasem o przepisy na potrawy czy wyroby, które w szkole są elementami propagowania zdrowego stylu życia, a realizowane są przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli lub też samych nauczycieli. Na prośbę Rady Rodziców zamieszczamy zatem niniejszą zakładkę, gdzie zachęcimy i Was - Rodziców, do oddania się zdrowemu stylowi życia. Znajdzieci tu Państwo przepisy zdrowej i ekologicznej kuchni, a także sposoby na naturalne kosmetyki czy leki. A może sami podzielicie się pomysłami?

ZAPRASZAMY  DO  LEKTURY :-)

1. MASECZKA  NA  WŁOSY z oleju lnianego (tzw.olejowanie włosów)    przepis Pani Dyrektor

Olej lniany tłoczony na zimno jest świetnym środkiem na poprawę kondycji włosów. Chroni przed wypadaniem i przesuszaniem włosów, poprawia kondycję skóry głowy (pomaga także przy złagodzeniu łupieżu) i nadaje włosom połysk i miękkość.

• Zwilż włosy wodą, tak by były wilgotne, ale nie mokre.
  • Następnie weź niewielką ilość oleju lnianego i delikatnie wmasuj go w skórę głowy.
  • Rozprowadź go po włosach za pomocą grzebienia, a owiń włosy (czepek foliowy lub lekko rozgrzany ręcznik, na  20 minut do 2 godzin).
  • Zmyj maskę z włosów, najlepiej łagodnym szamponem dla dzieci. Odżywka po takim zabiegu nie powinna już być potrzebna.
  • Wersja dla zapracowanych: dodaj łyżkę oleju do swojego szamponu i wmasuj go we włosy (wersja mniej skuteczna, ale lepsza niż sztuczne odżywki)
  • Pamiętaj! Olej lniany należy przechowywać w lodówce.

2. KOKTAIL  Z  JARMUŻU   przepis polecany przez Panią Dorotę C.

Jarmuż - warzywo bardzo dobrze znane w krajach Skandynawskich - zagościł także na polskich stołach. Te bogate w antyoksydanty i witaminę K liście sprawdzają się zarówno w napojach, jak i potrawach. Dziś:  Koktail_z_jarmuzu.pdf

3. PASZTET  WEGETARIAŃSKI      przepis Pani Dyrektor

Potrzebujemy: 100 g ciecierzycy suchej, 100 g soczewicy czerwonej, 50 g suchej kaszy jaglanej, 2-3  średnie marchewki, 2-3 ząbki czosnku, 1-2 łyżki oleju (kokosowego), 1 łyżka mąki dyniowej, 1 jajko, 1 łyżeczka papryki sypkiej, 1 łyżeczka curry, listek laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, polecam czarną sól (Kala Namak), pieprz kolorowy.

Podajemy: z żurawiną, borówkami lub łagodnym chrzanem, albo z sosami

Ciecierzycę zalewamy na noc, a następnego dnia gotujemy w osolonej wodzie do miękkości.
Soczewicę gotujemy wg przepisu na opakowaniu, kaszę jaglaną również.
Na oleju podsmażamy całe ząbki ząbki czosnku. Dodajemy obrane i pokrojone w cienkie plasterki marchewki. Wszystko dusimy kilka minut, aż marchewki zmiękną. Po tym czasie dodajemy soczewicę, kaszą jaglaną i ciecierzycę. Doprawiamy papryką, curry, solą i pieprzem. Lekko studzimy, a następnie blendujemy na gładką masę. Dodajemy jajko i dokładnie mieszamy. Przekładamy do keksówki i pieczemy ok. 45 - 60 minut w 180 stopniach. Wyjmujemy i odstawiamy na kilka godzin.

4. KOTLECIKI Z BROKUŁÓW I KALAFIORA     przepis Pani Dyrektor

Potrzebujemy: pół główki kalafiora, główkę brokuła, 10 dag sera Feta, 5 łyżek płatków jaglanych, łyżka kaszy mannej, pieprz kolorowy, koperek zielony, 1-2 ząbki czosnku, 1 jajko, gałka muszkatułowa, polecam czarną sól (Kala Namak), bułka tarta i olej ryżowy do smażenia.

Kalafior i brokuł obgotować w lekko osolonej wodzie. Przełożyć do miski. Rozgnieść widelcem. Dodać płatki jaglane, kaszę manną i jajko. Wymieszać wszystko  z przyprawami. Obtoczyć w bułce tartej i smażyć.