W Polsce nauka jest obowiązkiem. Dla każdego dziecka i młodzieży, bez względu na stan zdrowia czy rodzaj niepełnosprawności. Dlatego Państwo każdemu gwarantuje dostęp do nauki, we właściwej dla niego szkole. Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą się uczyć w oddziałach szkół specjalnych.
Stale ubogacana, oferta dydaktyczno-wychowawczo-rewalidacyjna szkoły adresowana jest do dzieci i młodzieży:
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w tym z zespołami genetycznymi
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, w tym z zespołami genetycznymi
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym ze sprzężeniami: z autyzmem, słabowidzącej, niewidomej, z porażeniem mózgowym
Uczniowie z lekką niepełnosprawnością intelektualną realizują podstawę programową kształcenia ogólnego, co znaczy, że uczą się takich samych przedmiotów jak w szkole masowej. Program nauczania, metody i formy pracy, warunki egzaminów i sprawdzianów dostosowywane są do możliwości poznawczych uczniów. Na zakończenie edukacji w szkole podstawowej w oddziałach dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, uczniowie przystępują do sprawdzianu ósmoklasisty. Uczniowie posiadający orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym uczą się realizując odrębną podstawę programową uwzględniającą edukację z zakresu matematycznego, polonistycznego czy przyrodniczego. Nie przystępują także do sprawdzianów przewidzianych na zakończenie edukacj kolejnych poziomów szkolnych.
Poza realizacją treści edukacyjnych uczniowie korzystają ze wszystkich dostępnych w szkole form terapii i zajęć rewalidacyjnych, a także zajęć pozalekcyjnych realizowanych w formie zajęć ŚPP "Parasol" czy też zajęć na świetlicy szkolnej. Mało liczne oddziały, kameralne warunki nauki, atmosfera wzajemnej życzliwości i akceptacji, zajęcia edukacyjne i kulturalne w terenie, wiele imprez środowiskowych korzystnie wpływają na wszechstronny rozwój osobowości naszych uczniów.
W programie wychowawczym - profilaktycznym szkoły zawarte są treści, podczas realizacji których w naszej szkole uczymy:
- wzajemnego szacunku, akceptacji i zaufania
- zaangażowania w naukę, zabawę, kulturę i pracę
- wiary we własne możliwości oraz samorozwoju
- logicznego myślenia, koncentracji uwagi i cierpliwości
- współpracy i pomocy koleżeńskiej oraz tolerancji
- uczciwości i odpowiedzialności w kontaktach z innymi
- samodzielności i radzenia sobe w różnych, zmiennych sytuacjach
- zdrowego i proekologicznego stylu życia
- patriotyzmu lokalnego i narodowościowego
- obycia w życiu codziennym i sytuacjach społecznych