W dniu dzisiejszym, tj. 9 września o godz. 10-tej rano odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Uczniowie i pracownicy szkoły mogli w praktyczny sposób przećwiczyć bezpieczną ewakuację z budynku w przypadku wybuchu pożaru.
Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń co potwierdzili obecni podczas próby obserwatorzy: inspektor ds.przeciwpożarowych i strażacy.
Pomoc w formie stypendium szkolnego przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie gminy Katowice, jeżeli: rodzina ucznia spełnia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (sierpień 2022 r.) kryterium dochodowe 600 zł netto na osobę w rodzinie.
Do wniosku należy dołączyć:
Wnioski dostępne są do odbioru w gabinecie pedagoga i psychologa szkolnego oraz na stronie internetowej pod adresem: https://cuwkatowice.bip.gov.pl/wnioski-do-pobrania/wnioski-do-pobrania.html
Dodatkowych informacji udziela pedagog szkolny.
Po wakacyjnym wypoczynku zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
O godz. 9:00 Msza Św. inaugurująca nowy rok szkolny w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Katowicach - Zadolu.
O godz. 10:00 spotykamy się w sali gimnastycznej naszej szkoły, by wspólnie powitać nowy rok szkolny.
MIŁO NAM BĘDZIE ZNOWU SPOTKAĆ SIĘ Z WAMI
25 czerwca br. odbył się koncert eliminacyjny do IV edycji Festiwalu
"Zaczarowany Mikrofon". Nasi wspaniali wokaliści Mateusz Kraczla przygotowywany przez panią Iwonę Jankowską i Kacper Gębski przygotowywany przez panią Bożenę Bartoń-Cieszyńską, stanęli na scenie biorąc udział tej pięknej uroczystości i rywalizacji. Zaprezentowali swoje umiejętności przed cudowną rozbawioną publicznością i znakomitym Jury. Otrzymali dyplomy uczestnictwa, a Kacper Gębski po raz kolejny zakwalifikował się do finału Festiwalu, tym razem zdobywając w eliminacjach aż III miejsce. Jesteśmy bardzo dumni i życzymy mu powodzenia w październikowym Koncercie Finałowym.
Nowa galeria IV Ogólnopolski Festiwal Wokalny dla Osób z Niepełnosprawnościami "Zaczarowany mikrofon" została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria Półkolonie letnie - 1 turnus została dodana do albumu fotograficznego
24 czerwca 2022r. odbędzie się zakończenie roku szkolnego:
godz. 9.00 - msza św. w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej
godz. 10.15 - akademia w sali gimnastycznej, rozdanie świadectw
Dnia 13 czerwca 2022r. wspólnie z Radą Rodziców została zorganizowana szkolna wycieczka do Eko Parku w Deche w Bielsku- Białej. Uczniowie naszej szkoły mieli do dyspozycji 5000 m2 terenu w centrum Bielska-Białej pośród pięknej zieleni, drzew oraz nieopodal rzeki Biała.
W ekologicznym parku czekały na nas takie atrakcje jak :tor wodny, stanowisko do gry w krykieta, kreatywna piaskownica, mały park linowy, wielka dmuchana poducha, krecie tunele, szczudlane jeże, stoły do gier czy inne kreatywne atrakcje, takie jak: kusze, katapulty czy przestrzenne kółko i krzyżyk.
Czas spędzony w Eko Parku minął nam szybko i przyjemnie. Wszystkim bardzo się podobało.
Na koniec wycieczki, uczniowie i opiekunowie stwierdzili, że zabawa w ekologicznym parku była ,,w dechę”.
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Pszczół została dodana do albumu fotograficznego
Nasza szkoła została zaproszona do uczestnictwa w akcji "SPRZĄTAMY DLA POLSKI". Celem imprezy była nie tylko troska o środowisko naturalne w najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest przyroda. Uczniowie w dniu obchodów Święta Ziemi 22. 04. 2022 r. oraz w ciągu kilku kolejnych dni sprzątali okolice naszej szkoły, te najbliższe i te dalsze, sadzili drzewa, przesadzali kwiaty, siali rośliny do doniczek i bezpośrednio do ziemi. Duża część naszych działań jest długoterminowa, ponieważ dzieci opiekują się roślinami, pielęgnują je i podlewają przez cały rok, dbając, by samodzielnie rosły i wspaniale rozkwitały.
EKOLODZY Z ZADOLA
Nasz szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie sportowym Pho3nix Active SchooL.
Głos można oddać na stronie konkursu:
Głosowanie trwa do 7 czerwca 2022 r. do godz. 23:59.
Dnia 27 maja uczniowie oddziałów „zet” byli gośćmi Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych „SPES”.
W trakcie wizyty mieliśmy możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Uczyliśmy się składać budki lęgowe dla ptaków oraz produkować ekologiczną podpałkę K-Lumet. Instruktażu udzielali nam uczestnicy Ośrodka Terapii "SPES" oraz ich instruktorzy.
Dziękujemy za zaproszenie, serdeczne przyjęcie oraz poświęcony nam czas.
Korzystając z uroków wiosennej pogody grupa uczniów naszej szkoły w dniu 19 maja br wzięła udział w Marszu na orientację. Miejscem zmagań był Park Zadole gdzie rozmieszono punkty kontrolne oraz specjalnie przygotowane perforatory. Każda klasa klasa otrzymała mapę, a każdy uczeń kartę startową na której zaznaczał odnalezione punkty kontrolne. Wszyscy uczestnicy bezbłędnie wykonali zadania i w dobrych humorach wrócili do szkoły.
23 maja grupa uczniów z naszej szkoły odwiedziła podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu.
Wizyta rozpoczęła się od wspólnego zjedzenia najsłynniejszych lodów na Podhalu, które wszystkim bardzo smakowały.
Następnie udaliśmy się na krótkie zwiedzanie miasta tzw. Owczym szlakiem. Figury zwierzątek, których szukaliśmy umieszczone są w charakterystycznych miejscach Nowego Targu.
Po zwiedzaniu przyszedł czas na krótki odpoczynek w przepięknym parku położonym niedaleko rynku. Tam wspólnie uczniowie zjedli drugie śniadanie i miło spędzili czas.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Mini Zoo na Długiej Polanie tuż obok stacji narciarskiej DŁUGA POLANA. Jest to urocze miejsce, gdzie dobrą zabawę znaleźli nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele . Mieliśmy okazję poznać i nakarmić takie zwierzęta jak owieczki, kozy, świnki, kaczki, gęsi, konika, małe krówki a nawet strusia.
Wycieczka oprócz walorów poznawczych była też wspaniała okazją do integracji społecznej uczniów niepełnosprawnych.
Wycieczkę będziemy długo wspominać ze względu na dużą ilość atrakcji oraz serdeczną i radosną atmosferę.
W dobrych humorach, wróciliśmy do stęsknionych rodziców.
18 maja, w naszej szkole, odbył się VIII Międzyszkolny Bieg Zadaniowy. W imprezie uczestniczyli uczniowie:
Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Mikołowie,
Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach,
Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Wesołe Słoneczka" w Katowicach,
Miejskiego Przedszkola nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach
Szkoły Postawowej nr 61 Specjalnej w Katowicach.
Pogoda i humory nam dopisały. Podczas zaliczania kolejnych konkurencji na twarzach zawodników stale gościł uśmiech. A każdy starał się ze wszystkich sił, by wykonać swoje zadanie jak najlepiej. Było aktywnie, muzycznie, tanecznie i ekologicznie. Na zmęczonych zawodników czekała dodatkowa energia w postaci poczęstunku. Choć każdy z zawodników, przy wsparciu i dopingu nauczycieli, pracował indywidualnie, by jego drużyna wypadła jak najlepiej, wszyscy bawiliśmy się razem. Na zakończenie, każdego z zawodników nagrodzono medalemi i upominkiem, a dzieci dla swoich placówek wygrały dyplomy i piłki.
Mamy nadzieję, że za rok ponownie się spotkamy.
W dniu 16 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach w ramach warsztatów ceramicznych w zaprzyjaźnionym Domu Kultury w Ligocie.
7 maja br, Pani Dyrektor Barbara Strzempa, na zaproszenie prezydenta Miasta, reprezentowała naszą Szkołę podczas uroczystego koncertu "W podziękowaniu za pomoc Ukrainie", który odbył się w katowickim NOSPR.
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, zaprosił przedstawicieli organizacji i instytucji, którzy zaangażowali się w działania na rzecz obywateli Ukrainy po rosyjskiej agresji na ich kraj. W czasie wydarzenia wykonano utwory polskich i ukraińskich kompozytorów.
"Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie. Dzisiaj jedna z najlepszych orkiestr na świecie - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - zagrała dla serc, które nie zostały obojętne na to, co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą. Koncert był podziękowaniem dla naszych mieszkańców, przedsiębiorców, wolontariuszy, urzędników i pracowników jednostek miejskich, katowickich radnych, sektora NGO, a także wszystkich osób, których wymienić nie zdołam. Przyjeżdżający do Katowic uchodźcy z Ukrainy mają szansę żyć w godnych warunkach, otoczeni opieką i wsparciem. Jako prezydent jestem dumny, że możemy powiedzieć, że w Katowicach zdajemy ten niezwykle trudny, ale i ważny egzamin z empatii i człowieczeństwa."
z przemówienia prezydenta Katowic, Marcina Krupy (za https://www.wkatowicach.eu/informacje)
Jak co roku, uczniowie starszych klas, przypomnieli społeczności szkolnej historię majowych świąt.
1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
2 maja – od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej. 1 sierpnia 1919 roku Sejm uchwalił ustawę o godłach i barwach „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 Maja – Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.
26 kwietnia, klasy : 6/7 zet, 6zau i 7 zet wraz z wychowawcami, uczestniczyły w kameralnym spotkaniu z muzyką w Filharmonii Śląskiej. Tematem warsztatów był "Dźwiękowy teatr przyrody". Pan Adam Żaak, Adam Żaak artysta koncertów oratoryjno – kantatowych i estradowych, w Polsce i za granicą, popularyzujący wiele gatunków muzyki od oratorium, mszy i opery do operetek, musicali i piosenki aktorskiej, podczas spotkania, ukazał naszym uczniom tajniki muzycznego świata. Wysłuchaliśmy fragmentów utworów muzycznych z wielu epok, od baroku do współczesności. Dodatkowym motywem, który przewijał się podczas tych warsztatów był element ekologiczny. Pan Żaak połączył kolory segregacji odpadów z muzyką. Uczniowie zdobyli kolejne doświadczenie, które będą starali się wdrożyć do życia codziennego.
W trwającym roku szkolnym nauczyciele wychowania fizycznego wdrażają innowację pedagogiczną pt. "Gry i zabawy z dawnych lat". Tym razem, w dniu 21 kwietnia, grupa uczniów wraz z nauczycielami i pomocami nauczycieli, wzięła udział w Marszu Terenowym. Trasa wiodła przez Park Zadole, następnie lasem w kierunku Stawu Starganiec. Na uczestników marszu czekały nietypowe zadania, które uczniowie musieli wykonać wspólnie z nauczycielami. Cała grupa w dobrych humorach wróciła do szkoły, pokonując dystans 7,5 km. Brawo!
Ten dzień rozpoczął się apelem organizacyjnym. Podczas apelu podsumowaliśmy ogloszony w ubiegłym miesiącu konkurs na prace plastyczne pt "Wróbelek wita wiosnę". Uczniowie otrzymali symboliczne nagrody i punkty w semestralnym ekologicznym konkursie miedzyklasowym .
Z okazji Dnia Ziemi Nasza placówka została zaproszona do udziału w akcji "SprzątamyDlaPolski" pod honorowym patronem prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Nauczyciele prowadzący akcję przybliżyli uczniom tematykę obchodzonego świeta. By urozmaicić i podkreślić jego wagę, w naszej szkole akcja przebiegała pod hasłem "Budzimy zielone". Uczniowie, którzy pamiętali o święcie Ziemi i ubrali się na zielono, otrzymali kolejne punkty motywacyjne w semestralnej konkurencji ekologicznej.
Po apelu uczniowie razem z nauczycielami, poprzez różne, proekologiczne działania, świętowali Dzień Ziemi. Niektóre klasy sprzątały okolice bliższe i dalsze, parki, skwerki. Inne klasy siały kwiaty, pozostali uczniowie wsadzali rośliny, a wszystko po to by nasza Ziemia była piękna, czysta, zadbana, byśmy mogli oddychać czystym powietrzem jak najdłużej. Taka praktyczna forma celebrowania tego święta, od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem brały udział w imprezie.
EKOLODZY Z ZADOLA