Nawigacja

  • Wojewódzki Konkurs Recytatorski

    Wojewódzki Konkurs Recytatorski

    25 października uczniowie: Izabela Kozioł, Karolina Put i Mateusz Kraczla wzięli udział w VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego " Po drugiej stronie tęczy" zorganizowanego w Miejskim Domu Kultury "Bogucice-Zawodzie". W tegorocznej edycji konkursu prezentowane były wiersze Stanisława Jachowicza. W konkursie wzięło udział liczne grono uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego. Wyłonienie najlepszych nie było łatwe. Organizatorzy konkursu podkreślili wysoki poziom tegorocznych prezentacji, docenili także niezwykłą atmosferę poetyckiego spotkania. Możemy być dumni z naszych uczniów, ponieważ zaprezentowali się świetnie. Uczennica Karolina Put zachwyciła i wzruszyła wszystkich obecnych i zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI. Uczniowie i ich opiekunowie, poza zapoznaniem się z oceną konkursowych prezentacji, mieli możliwość wysłuchania refleksji dotyczących wartości słowa poetyckiego a także warsztatu pracy z tekstem literackim.   Agnieszka Dec-Batkowska, Ewa Pasieka

  • Jesienny happening

    23 października świetnie bawiliśmy się podczas JESIENNEGO HAPPENINGU na który zaprosiliśmy wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Słuchaliśmy jesiennej muzyki ilustracyjnej, a do wspólnego śpiewania znanych piosenek zaprosił nas Krzysztof  :-) Wspólnie tworzyliśmy wizerunek pięknego jesiennego drzewa i relaksowaliśmy się podczas malowania mandali. Hitem happeningu okazał się mini recital Kacpra. Kacper zaprezentował się wykonując współczesne przeboje nie tylko polskie ale też angielskojęzyczne. Wszyscy podziwialiśmy jego głos, dykcję i wyraz artystyczny występu :-) :-) 

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesienny happening.

  • Spotkanie  z  jesienią w Nadleśnictwie Katowice

    23 października 2018r uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do zaprzyjaźnionego nadleśnictwa. Spacerując po lesie obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie o tej porze roku. Jesień to nie tylko spadające kolorowe, liście, zwierzęta szykujące się do snu zimowego czy gromadzące zapasy na zimę, ale to również czas grillowania. Po spacerze, uczniowie udali się do leśnej altany, gdzie zjedli przygotowane wcześniej kiełbaski z grilla.

    Następnie Pan Leśniczy zaprosił uczniów do Leśnej Sali Edukacyjnej gdzie odbyła się lekcja z zakresu edukacji przyrodniczo - leśnej. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć fragmenty środowisk wraz ze zwierzętami tam bytującymi. Dźwięk i   światło dostarczyły uczniom niezapomnianych przeżyć, a dotykowe fragmenty ekspozycji niepowtarzalnego kontaktu z przyrodą. Ten jesienny spacer na długo zapamiętają uczniowie, ponieważ dostarczył on wiele wrażeń zmysłowych. 

    Koordynator: Ewa Kasztelan- Ataman

    Zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z jesienią w Nadleśnictwie Katowice..

  • Symfoniczny koncert edukacyjny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia „Polska w muzyce cudzoziemców”

    Symfoniczny koncert edukacyjny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia „Polska w muzyce cudzoziemców”

    17 października 2018r Melomani z naszej szkoły odwiedzili siedzibę NOSPR uczestnicząc w koncercie symfonicznym. Zbliża się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska zawsze była narodem, który miał swoją kulturową odrębność. Polacy są i byli doceniani przez artystów innych narodowości za wkład wniesiony do kulturowej wspólnoty narodów europejskich. Uczniowie wysłuchali utworów różnych kompozytorów: „Poloneza”(Chodzony) J. Sebastiana Bacha, „Sonatę klawesynową” Domenico Scarlatti, „Suitę na flet”( taniec Miotlarz) Carla Marii Webera,Poemat symfoniczny Żelazowa Wola” Siergieja Lapunowa,  

    „Preludium symfoniczne Polonia”  Edwarda Elgara oraz „Poloneza” z opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego. 

    Kompozytorzy ci postanowili nawiązać w swoich utworach do tematyki związanej z historią i kulturą naszego kraju. Koncert wszystkim uczniom bardzo się podobał, szkoda, że następny dopiero w styczniu 2019 roku.

    Ewa Kasztelan- Ataman, Zuzanna Wasilewska

     

  • Obchody Święta Drzewa w naszej szkole

    Obchody Święta Drzewa w naszej szkole

    16 października br odbył się happening z okazji Święta Drzewa. Tegoroczna już 16-ta ogólnopolska edycja obchodzona jest pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2” i poświęcona jest ochronie klimatu. Happening poprzedzony był apelem edukacyjnym. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego zmienia się klimat i co jest główną przyczyną tego zjawiska, wpływie człowieka na zmiany klimatu, a także roli i znaczeniu drzew w łagodzeniu tych zmian. Uczniowie klas młodszych poznali budowę drzew, ich gatunki oraz jakie wydają owoce. Dowiedzieli się jak ważne są dla ludzi, zwierząt i roślin. Przypomnieli sobie jakim zwierzętom drzewa dają schronienie. Etykietowali sylwety drzew naturalnymi okazami, mieli możliwość wielozmysłowego ich poznawania. Uczniowie klas starszych utrwalali już zdobytą wiedzę o drzewach i lesie. Rozróżniali gatunki drzew, dobierali do nich właściwe nazwy, porównywali je z okazami albumowymi, układali hasła ekologiczne. Wzbogacili swój słownik o kilka nowych określeń.

    Ewa Kasztelan- Ataman

  • Inauguracja sezonu w Filharmonii Śląskiej

    Inauguracja sezonu w Filharmonii Śląskiej

    11 października 2018 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w pierwszym koncercie inaugurującym cykl koncertów Młodej Filharmonii. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Jerzego Koseka wykonała utwory francuskich kompozytorów m.in. Francois Borne, Camille Sainta- Saensa, Charlsa Gounoda i Georgesa Bizeta. Partię solową na saksofonie wykonał laureat grand prix II Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych Wojciech Halupka. Koncert wszystkim się bardzo podobał, jednak uczniów najbardziej zachwycił utwór Francois Borne „ Fantasie brillante sur Carmen”.

    Ewa Kasztelan- Ataman, Zuzanna Wasilewska

     

  • Wyjście do Muzeum Historii Katowic

    Wyjście do Muzeum Historii Katowic

    11 października 2018r. uczniowie klas: 5, 7/7au i 8 obejrzeli w Muzeum Historii Katowic wystawę "Z dziejów Katowic". Prace nad wystawą trwały dwa lata. Podróż do przeszłości umożliwiły nowoczesne wizualizacje, filmy i prezentacje. W pierwszej części wystawy prezentowane były najstarsze części Katowic, od pradziejów aż do końca okresu, kiedy Katowice były jeszcze wsią. W drugiej części zakłady przemysłowe, czyli kuźnice. W dalszej części prezentowane były początki uprzemysłowienia. Uczniowie obejrzeli wystawę z zapartym tchem.  

     Agnieszka Dec-Batkowska, Ewa Pasieka

  • Olimpiada Strażacka

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Olimpiada Strażacka.

  • Wyjście do NOSPR

    10 października całą naszą klasę 5 zet au, w muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, zabrało  TRIO AKORDEONOWE SYMETRIO. Podczas koncertu mieliśmy okazję zapoznać się z brzmieniami, stylami i wspólnie odbyliśmy podróż z przystankami w różnych krajach, kulturach, stylach, gatunkach zarówno tych odległych, ale też tych bardzo bliskich, współczesnych. Zestaw trzech akordeonów i perkusji w rękach znakomitych, profesjonalnych muzyków, w składzie Marcin Jabłoński, Adam Potera, Krystian Saciłowski i Kuba Kotowicz. To czterech  wyjątkowych wykonawców, z których każdy ma własną niepowtarzalną osobowość artystyczną i sceniczną, jednak  zgodnie  łamiących muzyczne stereotypy i zapraszających widownię do aktywnego słuchania, przeżycia oraz porywających do współwykonania  prezentowanych utworów.

    wychowawca Bożena Bartoń-Cieszyńska

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście do NOSPR.

  • Otwarcie Ogrodu Sensorycznego w naszej szkole

    Otwarcie Ogrodu Sensorycznego w naszej szkole

    17 września w naszej szkole był dniem wyjątkowym. Od samego rana trwały próby i przygotowania do wielkiego otwarcia ogrodu polisensorycznego. Ogród Możliwości, który powstawał od kilku miesięcy jest projektem zrealizowanym w ramach budżetu obywatelskiego.  Ogród sensoryczny to miejsce, w którym świat poznaje się za pomocą wszystkich zmysłów. Jest to doskonała przestrzeń do nauki i terapii, w której otaczający nas świat poznajemy poprzez smak, dotyk, węch, wzrok i słuch. Chcemy aby ogród był miejscem spotkań i integracji środowiska lokalnego, w tym okolicznych przedszkoli i szkół. 
    Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez samorząd szkolny. Po krótkiej zabawie z najmłodszymi gośćmi nasi uczniowie zaprezentowali piękną część artystyczną. Następnie wszyscy udali się na zwiedzanie ogrodu.  Na gości czekały ścieżki o różnorodnej fakturze, strefa wypoczynku, strefa roślin pachnących i szumiących, rośliny kolorowe i smakowe. Oraz wiele innych atrakcji. Nasi uczniowie i goście kontynuowali wspólna zabawę na stanowiskach tematycznych przygotowanych przez naszych nauczycieli. Odbyły się warsztaty ogrodnicze i plastyczne, zawody sportowe oraz liczne gry i zabawy. Na zakończenie imprezy wszyscy wspólnie udaliśmy się na poczęstunek, który powstał dzięki współpracy rodziców i nauczycieli. 
    Serdecznie dziękujemy za trud i godziny spędzone na wspólnej pracy przy tworzeniu naszego Ogrodu Możliwości wszystkim zaangażowanym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.  
    Katarzyna Kubiak, Jarosław Miler 

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Otwarcie Ogrodu Sensorycznego .

  • Międzynarodowa akcja „ Sprzątanie Świata- Katowice 2018”.

    12 września 2018r jak co rok, uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji porządkowania terenów zielonych naszej dzielnicy. Na apelu został przedstawiony harmonogram działań oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas całej akcji. Zostały rozdane worki na śmieci i rękawice ochronne. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły do Placu Miast Partnerskich w Ligocie, a uczniowie klas starszych wyznaczony teren lasu Panewniki. Przed wejściem do lasu przy starej leśniczówce odbyło się spotkanie z leśniczym, który przypomniał zasady obowiązujące w lesie. Odbyła się również mini lekcja edukacji ekologiczno- przyrodniczej. Uczniowie penetrując las zebrali pokaźną ilość śmieci. Pogoda była piękna, akcja szczytna, tylko…dlaczego ludzie ciągle zaśmiecają las? o ile przyjemniej byłoby wybrać się tylko na grzybobranie.

     

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "Sprzątanie Świata" 2018.

  • Stypendium szkolne 2018/2019

    Pomoc w formie stypendium szkolnego przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie gminy Katowice, jeżeli rodzina ucznia spełnia w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (sierpień 2018) kryterium dochodowe 514,00 zł netto na jedną osobę w rodzinie. Z uwagi na wchodzące nowe rozporządzenie przyjmowane będą również wnioski z kryterium dochodowym do 528,00 zł netto na osobę w rodzinie.

    Wnioski, które są do pobrania w gabinecie pomocy psychologiczno-pedagogicznej przyjmowane są do dnia 17.09.2018r.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/ 2019 odbędzie się 03 września 2018r. 

    9.00- Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Katowicach Zadolu. 

    10.00- Akademia w sali gimnastycznej szkoły. 

     

  • Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego 2017/18 odbędzie się 22 czerwca 2018 r.

     9.00- Msza święta w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Katowicach Zadolu.

    10.00-  Akademia w sali gimnastycznej szkoły.

  • Pożegnalny koncert w wykonaniu muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

    20 czerwca 2018r uczniowie wzięli udział w ostatnim w tym roku szkolnym Poranku edukacyjnym  z cyklu „Muzyka- blask, mrok, półcień”. Wysłuchali utworów światowej sławy kompozytorów:  Georga F.Haendla, Franza Schuberta, Richarda Wagnera, Claud’e Debussy’ego i Richarda Straussa.

    W tym znakomitym gronie nie zabrakło również utworu „Kołomyjka” polskiego kompozytora Krzesimira Dębskiego na instrumenty perkusyjne i orkiestrę smyczkową, który bardzo podobał się naszym uczniom. Partię solową na ksylofon, wibrafon i marimbę wykonał laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych Antoni Olesik.

    Wszystkim Młodym Melomanom wspaniałych wakacji życzą

    Ewa Kasztelan- Ataman i Iwona Kostrzewska

    Zdjęcia zostały dodane do galerii Pożegnalny koncert w wykonaniu muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

  • Dzień Przyjaciela

    W piątek 15.06.2018 odbył się dzień przyjaciela w szkolnej świetlicy. Uczniowie odebrali nagrody za najpiękniejszy portret przyjaciela, i rywalizowali grupowo w dwóch konkurencjach.

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Przyjaciela.

  • MasterChef w naszej szkole

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii MasterChef w naszej szkole.

  • Teatrzyk dla przedszkolaków
    11.06.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Teatrzyk dla przedszkolaków.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna
    ul. Kołobrzeska 8
    40-718 Katowice
  • tel. 32 252 67 73
    fax 32 252 67 73
    NIP: 634-23-86-626
    REGON: 000723550

Galeria zdjęć