27 marca cała klasa 4 zet au brała udział w kolejnych warsztatach z cyklu "Mała Akademia Jazzu "odbywających się w ślicznej siedzibie NOSPR w Katowicach. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy możliwości instrumentu o bardzo krótkiej nazwie - kat. To fenomenalny instrument szczególnie w rękach Bernarda Maseli - najwybitniejszego wibrafonisty polskiego jazzu. Po uczcie duchowej małe co nie co dla ciała.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mała Akademia Jazzu.
Serdecznie zachęcamy do przekazania 1% Państwa podatku dochodowego na działalność statutową naszej szkoły. Akcja jest kontynuowana za posrednictwem Fundacji „Rodzice Szkole”, Organizacji Użytku Publicznego nr KRS 0000268115.
Prosimy o zainteresowanie oraz rozpowszechnienie wśród rodziny i swoich znajomych tej akcji.
Celem dokonania w/w operacji każdy z darczyńców powinien wpisać w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego za rok 2017 „RR Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalnej w Katowicach”.
W imieniu Rady Rodziców
serdecznie dziękujemy
S. Rasała i I. Kraczla
przewodniczące Rady Rodziców
14 marca 2018 r. uczennica klasy 4/4au Izabela Kozioł oraz Mateusz Kraczla, uczeń klasy 6au, reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 60 w Katowicach. Hasło tegorocznego konkursu odnosiło się do twórczości znanego i lubianego przez wszystkich autora i brzmiało „Cenne wartości w życiu każdego człowieka- świat poezji ks. Jana Twardowskiego”. Do konkursu zgłosiły się aż 24 osoby. Byli to przedstawiciele 8 szkół podstawowych z terenu Katowic i Siemianowic Śląskich. Wyłonienie spośród tak licznej grupy uczniów najlepszych nie było łatwe, ponieważ wszyscy zaprezentowali się świetnie, a pamiętać należy, że poezja ks. Jana Twardowskiego do prostych w interpretacji nie należy. Możemy być dumni, gdyż uczniowie naszej szkoły spisali się na medal. Grand Prix konkursu otrzymał Mateusz Kraczla za recytację wiersza pt. Jest jeszcze taka miłość, natomiast Izabela Kozioł otrzymała wyróżnienie za piękną interpretację utworu Żeby móc.
Opiekunowie:
Agnieszka Dec-Batkowska
Ewa Pasieka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzyszkolny Konkurs Recytatorski.
14 marca 2018 r uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli zaszczyt uczestniczyć w Poranku edukacyjnym z cyklu " Muzyka- blask, mrok,półcień" w przepięknej sali koncertowej katowickiego NOSPR. Uczniowie wysłuchali Sinfoni sacra- Andrzeja Panufnika, aktu II, scena I- Orfeuszi Furie( z opery Orfeusz i Eurydyka) Christopha Wilibalda Glucka, Rapsodii na klarnet i orkiestrę Claude Debussy, Fontanny rzymskie Ottorino Respighi oraz Victorię na chór i orkiestrę Wojciecha Kilara.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Poranek edukacyjny w NOSPR.
W dniu 06.03.2018r. o godz. 11.00 w świetlicy szkolnej odbył się cykliczny konkurs dla uczniów klas starszych pt. „Czy dobrze znasz miasto Katowice?”
W konkursie udział wzięły cztery zespoły mieszane. Uczestnicy odgadywali pytania z prezentacji, układali puzzle z widokami znanych budynków Katowic, rozwiązywali rebusy dotyczące ciekawych miejsc w mieście, słuchali hejnału wygrywanego codziennie o 12.00 z ratusza i rozwiązywali zagadki w 5 sekund.
Po emocjach związanych z podliczaniem słodkich punktów – okazało się że potrzebna jest dogrywka o 3 i 4 miejsce. Ostatecznie konkurs wygrała drużyna B w składzie : Tomek, Weronika i Marysia.
Zwycięzka drużyna otrzymała dyplom, książki M. Szołtyska „Śląsk dla dzieci”, kredki, słodycze regionalne : „ „szkloki” i „oblaty”. Pozostałe drużyny też otrzymały słodycze oraz pamiątkowe koszulki i czapki.
Publiczność bawiła się doskonale i też miała okazję odgadywać zagadki oraz wygrywać drobne upominki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs świetlicowy.
27 lutego byliśmy na koncercie Małej Akademii Jazzu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Mistrz Krzysztof Nowakowski - perkusjonista zabrał nas w barwną muzyczną podróż, przedstawiając instrumenty perkusyjne z całego świata. To był cudownie spędzony czas.
wychowawca Bożena Bartoń-Cieszyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mała Akademia Jazzu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wystawa "Piłsudski i Niepodległa" w Bibliotece Śląskiej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty biblioterapeutyczne.
W piątek 16 lutego 2018r odbyła się w naszej szkole Mała Zimowa Olimpiada. W sportowych zmaganiach olimpijskich wzięli udział wszyscy uczniowie. Startowali w następujących konkurencjach: skokach, biathlonie, hokeju, saneczkarstwie oraz rzutach do celu. Wszyscy bardzo ambitnie walczyli o zwycięstwo i dobrze się bawili.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mała Olimpiada Zimowa.
14 lutego 2018r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Poranku edukacyjnym. W tym roku tematem cyklu jest „Muzyka- blask, mrok i półcień”. Na koncercie zabrzmiała muzyka wielu znakomitych kompozytorów m.in. Ludwiga van Beethovena, Clauda Debussy, Sergiusza Prokofiewa, Richarda Straussa i Mauric’a Ravela.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
W naszej szkole obchodziliśmy WALENTYNKOWY DZIEŃ KREDKI. Z wielkim zapałem kolorowaliśmy kartki walentynkowe, pisaliśmy życzenia, adresowaliśmy koperty i wrzucaliśmy nasze WALENTYNKI do skrzynki. Nasi walentynkowi listonosze roznosili nam później nasze kolorowe walentynki i serduszkowe lizaczki. Było słodko, kolorowo i wesoło.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynkowy Dzień Kredki.
W przedostatni dzień przed feriami zimowymi uczniowie klasy 4 zet au wybrali się do Palmiarni w Gliwicach. Z przewodnikiem zwiedziliśmy wszystkie pawilony i każdy znalazł coś dla siebie wyjątkowo interesującego. Dowiedzieliśmy się wiele na temat różnych roślin, ale także zwierząt żyjących na lądach i w różnych akwenach wodnych. Olbrzymią frajdą była także podróż pociągiem z przesiadkami.
wychowawca mgr Bożena Bartoń-Cieszyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Palmiarnii w Gliwicach
Jak co roku, w oparciu o porozumienie zawarte 5 lat temu pomiędzy Szkołą Podstawową nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalną w Katowicach, a Zakonem Polskich Kawalerów Maltańskich Oddział w Katowicach, 7-ka uczniów wyjechała dzisiaj o 9-tej rano na tygodniowe Zimowisko Maltańskie do Zakrzowa. Każdy z uczniów będzie pod opieką osobistą wolontariusza. Hasłem tegorocznego zimowiska jest "W 80 dni dookoła świata".
W imieniu pracowników szkoły i uczniów SERDECZNIE DZIĘKUJĘ za wieloletnią współpracę samemu Zakonowi oraz wszystkim wolontariuszom. Swoimi działaniami, zaangażowaniem oraz bezinteresownością i serdecznością codziennie pokazujecie, że ludzie potrafią być szlachetni i altruistyczni.
Miłego wypoczynku Drodzy Uczniowie!
DYREKTOR SZKOŁY PRZYPOMINA
Ferie zimowe i wakacje są okresami, w których nie odbywają się zajęcia lekcyjne czy świetlicy szkolnej, a nauczyciele mają (i tylko wówczas) urlopy. W tym czasie, w szkole organizowane są półkolonie, nie są one jednak wpisane w działalność statutową (czyli obowiązkową) szkoły, a obecni w szkole nauczyciele pełnią funkcję wychowawców kolonijnych, w ściśle określonych godzinach. Zgodnie z harmonogramem półkolonii, który rodzice osobiście podpisują, a szkoła zgłasza w organie nadzoru pedagogicznego, czas trwania zajęć opiekuńczych to 8-15.
Prosimy, by dzieci przywożono i odbierano punktualnie.
DRODZY RODZICE,
w imieniu własnym, uczniów i nauczycieli serdecznie dziękuję za ufundowanie poczęstunku dla uczniów podczas tegorocznego Balu Karnawałowego.
Bal jest już tradycją naszej szkoły. Corocznie zmienia on formę, utwory muzyczne - zgodnie z obliczem szkoły i potrzebami dzieci w niej się uczących. Tegoroczny Bal był jednym z najpiękniejszych i wzorowo przygotowanych imprez. Organizację zainicjowało i zaplanowało 3-ch młodych nauczycieli (Pani Katarzyna Kubiak, Pani Aleksandra Drozdek, Pan Jarosław Miller) - z wielkim zaangażowaniem poszukiwali oni darczyńców na fanty do konkursów i zabaw organizowanych podczas Balu, przygotowywali własnoręcznie plakaty i karnety na Bal, ozdoby sali gimnastycznej oraz .sami (po wywiadówkach szkolnych) ozdobili salę balową. Pozostali nauczyciele i pracownicy szkoły zajęli się przygotowywaniem kostiumów dla uczniów, którzy w kostiumy nie zostali zaopatrzeni w domu lub ich zapomnieli (bo każde dziecko powinno dobrze się czuć i bawić w czasie Balu). W dniu Balu frekwencja była wyjątkowa. Uczniowie, w pięknych kostiumach, niecierpliwe wyglądali początku imprezy. Przebrani byli także wszyscy pracownicy. Przecież przykład własny jest jedną z najlepszych dróg edukacji przez naśladownictwo. A jak aktywizować dzieci do tańca i udziału w zabawach nie będąc jednocześnie samemu aktywnym? Sala balowa była wypełniona po brzegi wytrwałymi i uśmiechniętymi tancerzami i tancerkami. A po każdej przerwie na poczęstunek i przewietrzenie sali, aktywność dzieci wcale nie malała. Serce rosło, kiedy dzieci niezmordowanie tańczyły i bawiły się podczas konkursów. Niektóre nawet, ze sporym ociąganiem się, wracały do domu.
Mnie osobiście cieszy, że każde z dzieci wyszło z Balu uśmiechnięte i pytające kiedy będzie następny taki Bal.
Dziękuję
24 stycznia 2018 w naszej szkole odbył się KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERANCÓW! Na naszym balu bawiły się najpiękniejsze Księżniczki i Rycerze, przybysze z dalekich stron takich jak Hawaje, Karaiby, Katar, Egipt, Nibylandia, Hogwart, Dziki Zachód a nawet kosmiczny gość z Gwiezdnych Wojen. Do ulubionej muzyki dzieci, wspólnie w kółkach, w parach i w wężykach tańczyli: Czerwony Kapturek, Scooby Doo, Piękne Księżniczki w tęczowych sukniach i koronach, Dynie, Koty i Anioły wraz z Diabełkami, Wiedźmami, Policjantką, Strażakiem, Żołnierzem, Chirurgiem i Pielęgniarką, Gwiazdami Rocka i Disco, Hippisami, Harrym Potterem a nawet Grubym Zawiadowcą na szczególnie wspomnienie zasługuje też wirująca na parkiecie świecąca Choinka! Podczas wspaniałej zabawy, która trwała cały dzień, odbyło się kilka konkursów z nagrodami, między innymi na najlepszy taniec. Najlepszymi tancerzami zostali wybrani: Nicola Hejnowska w parze z Mateuszem Piaseckim, Natalia Szprot i Oskar Jędrzejewski oraz Pani Basia w parze z Panem Jurkiem! Królową balu została Weronika Grochal a Królem Mateusz Tokarski.
Uczniowie, fantastycznie wykorzystaliście każdą minutę Balu! Dziękujemy za szczerą zabawę i wspaniałe przebrania! Zdjęcia z balu będą umieszczane cyklicznie. Niektóre zdjęcia z balu znajdują się w zakładce Album fotograficzny.
18 stycznia 2018r uczniowie z naszej szkoły wybrali się na koncert z cyklu Młoda Filharmonia. Uczestniczyli w koncercie zatytułowanym „Przewodnik po orkiestrze”. Wysłuchali Suity z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz V Symfonii c-moll Ludviga van Beethovena. Dużą atrakcją była projekcja filmu animowanego „Czerwony i Królestwo Dźwięku”. Film przedstawiał orkiestrę jako królestwo fantazji, miasto złożone z 15-tu dzielnic. Każda z dzielnic to grupa instrumentów: flety, oboje, klarnety, fagoty, skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, harfy, waltornie, trąbki, puzony i instrumenty perkusyjne. Muzykę do filmu skomponował Benjamin Britten. Koncert bardzo się uczniom podobał.
Uczniom towarzyszyli : Ewa Kasztelan- Ataman Oskar Trzeciak
Zdjęcia zostały dodane do galerii Melomani z naszej szkoły na koncercie w Filharmonii Śląskiej w ramach projektu Orchestra Network for Europe..