Spotkanie z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Piąte spotkanie z cyklu Poranek edukacyjny „ Muzyka w muzyce”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły odbył się 24 maja 2017r. Młodzi melomani wysłuchali utworów Jana S. Bacha, Tadeusza Bairda, Wolfganga A. Mozarta, Francisa Paulenca oraz Gustava Mahlera. Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia towarzyszył niezwykły duet pianistów „Lutosławski Piano Duo” pani Emilia Sitarz i pan Bartłomiej Wąsik specjalizujący się w grze na dwa fortepiany i cztery ręce. Uczniom bardzo podobał się koncert, w którym wybitni kompozytorzy wzorowali się na utworach innych twórców, robili muzyczne kolaże, tworząc coś zupełnie nowego, innego.
Ewa Kasztelan- Ataman Agnieszka Dec- Batkowska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyjście do NOSPR-u.
W dniu 19.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Obchodach Dnia Godności Ucznia Niepełnosprawnego, w ramach którego odbyła się XV Paraolimpiada dzieci ze Szkół Podstawowych w Katowicach. Gospodarzem całego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 11. W Paraolimpiadzie uczniów naszej szkoły wspierały przedszkolaki z "Centrum Edukacji Familia" z Katowic. Wszystkie konkurencje sprawnościowe odbywały się w formie wyścigów rzędów. Uczniowie naszej szkoły najlepiej poradzili sobie w konkurencji „przenoszenia jajek” i „sadzenia ziemniaków”. Dodatkowo Weronika Kępka i Tomasz Kostka, zaprezentowali układ taneczny, który bardzo spodobał się zgromadzonej na sali publiczności. Za udział w Paraolimpiadzie uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i upominki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XV Paraolimpiada Katowickich szkół.
12 maja wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Pszczyny i Warowni Pszczyńskich Rycerzy. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od spaceru po Pszczynie. Oglądaliśmy zamek oraz spacerowaliśmy po zabytkowym parku. Później udaliśmy się w dalszą drogę do Warowni. Tam przeżyliśmy średniowieczną przygodę, poczuliśmy atmosferę dawnej Pszczyny, poznaliśmy, czym raczyli się mieszczanie, rycerze i książęta. W zamku na dole, w sali mieszczan, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o chlebie, a nawet w szabaśniku wypiekaliśmy własne rogaliki i bułeczki. Przebieraliśmy się w stroje, w jakich kiedyś damy i rycerze chodzili, poznaliśmy życie rycerzy, przymierzaliśmy rycerską zbroję, oglądaliśmy walkę rycerzy. Miło spędziliśmy czas na zabawach przy murach zamku i średniowiecznym placu zabaw.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warowni Pszczyńskich Rycerzy.
W dniu 13 maja 2017r. w ramach Środowiskowego Programu Profilaktycznego wybraliśmy się na wycieczkę do Wisły. Rano pogoda nie zapowiadała się dobrze, gdyż padał deszcz, ale już za dwie godziny wyszło słońce. Uczniowie zwiedzali centrum Wisły, piękny park, w którym wdrażali się w tajniki fotografowania. Uczyli się kadrowania, wykonania fotografii pejzażu i małych obiektów. Dzieci poznawały faunę i florę Beskidu Śląskiego, podziwiały piękno przyrody, wsłuchiwały się w odgłosy ptaków, obserwowały inność architektury miejskiej i na terenie górzystym. Następnie cała grupa udała się do Muzeum naszego mistrza sportu, Adama Małysza. Tam oglądały puchary i medale, które zdobywał skoczek przez lata kariery. Następnie dzieci udały się na obiad, po którym niestety musieliśmy pójść na dworzec, gdyż do odjazdu pociągu pozostało niewiele czasu a my musieliśmy wracać do domu.Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca, dzieci poznały wiele ciekawostek i faktów z okolic Beskidów, wszyscy wrócili więc zadowoleni i pełni wrażeń.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Wisły.
11 maja uczniowie klasy 2 zet au wybrali się na wycieczkę – do sali zabaw „Świat Dory”. Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej. W bawialni czekały na nas różne atrakcje m.in.:, trampolina, zjeżdżalnie, baseny z piłkami, armatki, a także zawiłe i kręte tunele. Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wielu wrażeń i radości. Był wspaniałą przygodą przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Zabawa - jak widać na zdjęciach była bardzo udana!!
A. Drozdek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do sali zabaw.
9 maja uczniowie biorący udział w Miejskim Programie Profilaktycznym „Bezpieczne dziecko – Przyjaciel Sznupka” zostali zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, które odbyło się w Kinie KOSMOS. Spośród wszystkich nadesłanych dzieł z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Jakub Ledwoń za wykonanie pracy plastycznej „Tarcza pozytywnych zachowań wobec rówieśników”. Jednocześnie szkoła otrzymała tytuł Szkoły Aktywnej w Programie. Po rozdaniu nagród uczestnikom i laureatom wszyscy zostali zaproszeni na projekcję filmu „Munio: Strażnik Księżyca”, który przeniósł nie tylko uczniów, ale i ich nauczycieli w magiczny świat baśni.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Bezpieczne dziecko – Przyjaciel Sznupka”.
Obchody Dni Ziemi zakończyliśmy zwiedzeniem oczyszczalni ścieków. Zanim uczniowie udali się na ścieżkę dydaktyczną zostali zapoznani z przepisami bhp obowiązującymi na terenie zakładu. Następnie, obejrzeli krótkometrażowy film edukacyjny pt. „Giga”. Film jest jednym z elementów ścieżki dydaktycznej GIGABLOK, a jego fabuła oparta jest na historii pieska wrzuconego do kanalizacji, a następnie uratowanego przez pracowników tej oczyszczalni. Przewodnikiem po ścieżce dydaktycznej był pracownik zakładu pan Tomek. Dzięki niemu uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności ochrony wody. Dowiedzieli się również jak codzienne życie człowieka potrafi zmienić środowisko naturalne, a także na czym polega oczyszczanie ścieków w nowoczesnej oczyszczalni. Spotkanie zakończyło się krótkim podsumowaniem wiadomości i instruktażem, czego nie wolno wrzucać do kanalizacji.
Koordynator wyjścia Ewa Kasztelan- Ataman
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Oczyszczalni ścieków GIGABLOK w Katowicach Szopienicach.
W ramach realizacji projektu „Przyrodnicze Katowice- przyroda mojej dzielnicy” prowadzonego przez Pracownię Edukacji Żywej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach terenowych.Prowadząca podzieliła uczniów na dwie grupy. Zadaniem uczniów było znajdowanie śladów zwierząt mieszkających w lesie. Udało się zobaczyć norę lisa, legowiska sarenek, buchtowisko dzików, korytarze korników, dziuplę dzięcioła oraz galasy, jak również zobaczyć żuki leśne, pająki i galasówkę dębiankę. Uczniowie rozpoznawali gatunki drzew i krzewów, poprawnie nazywając sosnę, świerk i brzozę. Rozróżniali prawidłowo ich owoce. Zobaczyli również czeremchę, leszczynę i jarząba. Podziwiali siódmaczka leśnego i majowe konwalie, które są pod ochroną oraz czosnaczka leśnego. Doświadczali przyrodę wszystkimi zmysłami, min. nasłuchując śpiewu ptaków: kosa i sikorki, wąchając skomponowane przez siebie leśne zapachy, dotykając miękkich i ostrych części roślin. Następnie młodzi przyrodnicy oglądali różne okazy przy pomocy lup. Jak przystało na zajęcia w terenie uczniowie pokonywali leśne przeszkody. Prócz przyrody, uczniom udało się doświadczyć na dzisiejszej wycieczce różnych stanów pogody od wiatru, przez słońce do śniegu. Temperatura była niska jak na dzień 9 maja, ale nawet chłód nie był w stanie popsuć ciekawych zajęć.
Koordynatorzy wyjścia Ewa Kasztelan- Ataman, Edyta Beśka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty terenowe w lesie na Zadolu.
Półkolonie letnie 2017
w Zespole Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach
Terminy półkolonii letnich
I TURNUS
I Tydzień – od 26.06 – 30.06. 2017 r.
II Tydzień - od 03.07. - 07.07.20171r.
II TURNUS
III Tydzień – od 21.08. – 25.08.2017 r.
IV Tydzień – od 28.08. – 31.08.2017 r.
Szczegółowe informacje oraz Regulamin znajdują się w zakładce Akcje/ Imprezy cykliczne
27 kwietnia 2017r w Filharmonii Śląskiej odbył się koncert zatytułowany „Skąd się biorą dźwięki”, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Był to koncert niezwykły, ponieważ prezentowane utwory przeplatane były wykłademi doświadczeniami fizyka dr Jerzego Jarosza z Uniwersytetu Śląskiego na temat drgań i powstawania dźwięków. Uczniowie wysłuchali utworów F. Liszta, J. Brahms i Josepha Turrina. Do grona Młodych Melomanów dołączyła Lenka, która po raz pierwszy wybrała się z nami do filharmonii. Koncert wszystkim się bardzo podobał.
Ewa Kasztelan- Ataman Oskar Trzeciak
26 kwietnia 2017r w Pałacu Młodzieży po raz 16- sty, odbył się konkurs ekologiczno- przyrodniczy, którego organizatorem jest nasza szkoła. W konkursie wzięło udział 16 reprezentacji szkół specjalnych z całego regionu. Uczestników konkursu powitał wicedyrektor Pałacu Młodzieży dr Eugeniusz Skorwider. Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość spotkania się, wykazania swoją wiedzą z zakresu ekologii i przyrody. Każdy z Zespołów Szkół przygotował również plakat o tematyce ekologicznej. W Jury konkursu zasiedli: mgr inż. B. Ścibisz z Pracowni Profilaktyki i Informacji Społecznej Pałacu Młodzieży mgr Maria Gołda biolog oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Katowice inż. Cezary Wolny. Gratulacje należą się zwycięzcom, którzy powtórzyli swój sukces z ubiegłego roku. W kategorii szkół podstawowych laureatem został ponownie Zespół Szkół Specjalnych Nr 8z Katowic oraz w kategorii gimnazjów ponownie Zespół Szkół Nr 9 z Katowic. Najciekawsze przesłanie ekologiczne na plakacie „ Smog zabija” zaprezentował Zespół Szkół Specjalnych z Świętochłowic. Wkład w przygotowanie się uczniów do konkursu docenili Sponsorzy, którzy ufundowali piękne nagrody rzeczowe i gadżety dla każdego z uczestników biorących udział w konkursie. Podczas obrad Jury, był słodki poczęstunek. W przerwie uczniowie obejrzeli film „Pat i Mat”, a nauczyciele w tym czasie mieli możliwość wymiany doświadczeń. Po konkursie prace plastyczne będą wystawione w Leśnej Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Katowice. Przyrodnicze spotkanie odbyło się w Sali koncertowej Pałacu Młodzieży im. Aleksandra Kamińskiego.
organizator konkursu Ewa Kasztelan- Ataman
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Regionalny „ Jak żyć w zgodzie z przyrodą”..
Obchody Dni Ziemi w naszej szkole rozpoczęliśmy apelem edukacyjnym. Następnie uczniowie klas gimnazjalnych pojechali do Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Tam zwiedzili stałe wystawy dydaktyczne: „Minerały - klejnoty ziemi”, „Meteoryty - goście z kosmosu” oraz „Krajobrazy regionu sprzed 200 milionów lat”. Obejrzeli kolekcje skamieniałości i skał. Lekcję muzealną poprowadziła pani Ewa Budziszewska- Karwowska. Pobyt uczniów w Muzeum został zakończony zwiedzeniem wystawy stałej „Między Ewą, a Nami” poświęconej ewolucji człowieka.
Koordynator wyjścia Ewa Kasztelan- Ataman
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 wzięli udział w VII edycji programu „Żyj smacznie i zdrowo”, którego celem była edukacja w zakresie zasad zdrowego żywienia, podstaw gotowania i wdrażanie do niemarnowania żywności. Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych jest bardzo istotne z punktu widzenia każdego człowieka ale w stosunku do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną prawidłowa dieta, przestrzeganie zasad zdrowego żywienia może wspomagać rozwój intelektualny, fizyczny oraz psychospołeczny dziecka.
Podejmując decyzję uczestnictwa w VII edycji programu „Żyj smacznie i zdrowo” braliśmy pod uwagę specyfikę naszej szkoły. W ramach realizacji założeń programowych wykorzystano materiały edukacyjne: scenariusze , plakaty , plansze i filmy dostosowując je do potrzeb i możliwości uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Nie mieliśmy świadomości tego ,że działania i aktywności , które zaproponujemy naszym podopiecznym będą niesamowitą przygodą, wędrówką pełną nowych przeżyć i doświadczeń.
Uwieńczeniem prowadzonych działań i podsumowaniem akcji „Żyj smacznie i zdrowo” było wydarzenie dla całej społeczności szkolnej pod hasłem „Festiwal przekąsek”, który odbył się w dniu 21.04.2017 roku na świetlicy szkolnej. I tak w ów dzień, uczniowie każdej klasy szkoły podstawowej i gimnazjum,przy pomocy nauczycieli, mieli za zadanie sporządzenie listy produktów, ich zakupienie i przygotowanie(z uwzględnieniem zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz niemarnowania żywności) , jednej przekąski a następnie zaprezentowanie jej walorów zdrowotnych i estetycznych . Wszyscy byli zaskoczeni mile różnorodnością i pomysłowością propozycji drugich śniadań i podwieczorków . Na pięknie nakrytych stołach znalazły się nie tylko tradycyjne kanapki, ale i koktajle, jogurty, musy, soki, sałatki, surówki ,desery , warzywa , owoce i rzadko wykorzystywane nasiona słonecznika, pestki dyni, czarnuszka, orzechy , zioła , kiełki, ogórki kiszone i… czego tu jeszcze nie było… Zakończeniem „festiwalu” była wspólna dla uczniów i pracowników szkoły, uroczysta degustacja - spożywanie przekąsek, stanowiąca jednocześnie okazję do kształtowania właściwego zachowania się przy stole i dobrych manier. Królem przekąsek stał się koktajl z jarmużu a królową- babeczka szpinakowa. A po zakończeniu degustacji przyszła pora na sprzątanie …oczywiście połączone z segregacją śmieci, bo resztek jedzenia nie było.
Koordynator programu „Żyj smacznie i zdrowo”: mgr Dorota Cerek
Ciekawe propozycje i informacje żywieniowe na stronie https://www.zyjsmacznieizdrowo.pl
Zdjęcia zostały dodane do galerii „FESTIWAL PRZEKĄSEK” .
3 kwietnia 2017r. klasa 4 zet au wybrała się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Przed zwiedzaniem kopalni dokładnie obejrzeliśmy liczne parowozy i maszyny szynowe oraz odbyliśmy krótką przejażdżkę mini wąskotorówką. W kopalni spotkaliśmy Skarbnika i dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat samej kopalni jak i dawnej pracy górników.
wychowawca Bożena Bartoń-Cieszyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra.
Ogarnięci tą wielką tajemnicą życzymy Wam wiele radości i dobra.
Niech Ten, który powstał z grobu, wzmocni wiarę, rozpali miłość.
Niech stanie się dla Was źródłem pokoju, zrozumienia i szacunku.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wesołego Alleluja.
Dnia 30 maja 2017 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców.
Serdecznie zapraszamy!
W trosce o " Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci" serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów uczniów naszej szkołyna spotkanie, które odbędzie się 26.04.2017r. o godz.17.00 w sali nr 31. Gościć będziemy psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 2
W dniach od 27 do 29 marca w naszym kościele pw. Matki Bożej Różańcowej odbyły się rekolekcje wielkopostne prowadzone przez braci franciszkanów: brata Stefana i brata Jędrzeja. Był to czas nauki, rozważań drogi krzyżowej, sakramentu pokuty oraz eucharystii. Ten czas przygotował nas do najważniejszych wydarzeń poprzedzających Świata Wielkanocne.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rekolekcje Wielkopostne.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wernisaż w Muzeum Historii Katowic.