Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Katowicach w oparciu o Rozporządzenie MEiN z dnia 13 grudnia 2021r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuje, iż w terminach: 20 - 22 grudnia 2021r. oraz 3-5 stycznia 2022r. wszystkie zajęcia będą realizowane w trybie stacjonarnym na terenie szkoły.
W tych dniach czynna jest również stołówka szkolna.
Pragnę poinformować, że spotkanie "grupy wsparcia", planowane dnia 08.12.2021r. zostaje odwołane.
O nowym terminie spotkania zostaną państwo poinformowani.
Julita Kucharzewska-Sładek
Psycholog szkolny
W dniu 6 grudnia w naszej szkole odbyły się zabawy mikołajkowe. Uczniowie rywalizowali w świątecznych zabawach, które odbywały się w formie wyścigów. W tym roku dominowały zabawy bieżne i rzutne wśród których najwięcej radości sprawiły: Bieg z Prezentem, Bitwa na Śnieżki i Wyścig Reniferów.
W związku z tygodniem misyjnym udaliśmy się do Muzeum Misyjnego należącego do Zakonu franciszkanów w Panewnikach. Poznaliśmy miejsca i zwyczaje panujące w placówkach misyjnych ojców franciszkanów w Republice Środkowej Afryki, Boliwii i Ukrainy.
Czytanie to wspaniała przygoda. Kochamy książki i zależy nam na tym, by miłością do czytania podzielić się także z naszymi uczniami. Z tego powodu wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Czytamy z sercem". To inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Z tej właśnie okazji odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia czytelnicze, które stały się także okazją do promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia.
16.11.2021 odbyła się wycieczka klasy 7/6 zet do Muzeum Historii Katowic. Uczniowie podziwiali wystawę prac uczniów naszej szkoły oraz zwiedzili wystawę pt. „W kamienicy mieszczańskiej. Codzienność i odświętność.”
W sobotę 30 października br. mury Centrum Kultury Studenckiej " Mrowisko" w Gliwicach wypełniły się doskonałymi występami osób z niepełnosprawnościami, gdyż właśnie w tym dniu odbył się Finał "Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami - Zaczarowany Mikrofon". Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że nasz uczeń z klasy 6 za Kacper Gębski zakwalifikował się w koncercie eliminacyjnym i mógł podczas Finału zaprezentować się wśród trzydziestu paru występów, uczestników z całej Polski. Podczas koncertu finałowego, jak co roku panuje cudowna atmosfera, zawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie. Uczestnicy zostali zaproszeni na mini bankiet, a w przerwie obrad zacnego Jury wszyscy słuchaliśmy występów zaproszonych gwiazd muzyki. Kacper otrzymał piękny pamiątkowy dyplom i upominki, wraz z uczestnikami i prowadzącymi robił sobie mnóstwo pamiątkowych zdjęć, a jak śpiewał to posłuchajcie sami.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach kampanii uczniowie naszej szkoły wykonają kartki dla Powstańców Warszawskich. Dodatkowo na lekcji historii i godzin wychowawczych zostaną przeprowadzone lekcję wprowadzające uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losów Powstańców Warszawskich.
Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach dogoterapii. Uczniowie mieli okazję poznać, samodzielnie nakarmić i zaopiekować się piękną suczką Dżi Dżi. Dogoterapia jest uznaną formą terapii wzmacniającą koncentrację, wyciszającą, rozwijającą samodzielność jak również budującą pewność siebie.
Z okazji 1 listopada Dnia Wszystkich Świętych w szkole odbył się bal. Uczniowie przebrali się za znane postacie świętych. Pełni radości pląsaliśmy w takt muzyki. Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone.
Dziękujemy za radosny czas.
Dnia 29 października odbyło się w naszej szkole ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dwaj uczniowie z klasy pierwszej w uroczysty sposób złożyli akt ślubowania na ręce Pani dyrektor, z której rąk przyjęli pasowanie na ucznia.
Życzenia złożone przez Samorząd Szkolny były miłym powitaniem klasy pierwszej w gronie szkolnych uczniów.
Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej Szkoły aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję nawiązującą do polskiej tradycji świąt zadusznych.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Szkolna grupa młodych melomanów została zaproszona na Kameralne spotkania z muzyką do Filharmonii Śląskiej –na cykl koncertów. Spotkania te mają ukazać tajniki muzycznego świata. Pan Adam Żaak co miesiąc będzie zabierał dzieci w podróż po kompozycjach wielu epok, od baroku, przez romantyzm, XX wiek aż po współczesność w muzyce – nie tylko – klasycznej.
26.10.2021r. wysłuchaliśmy fragmentów muzyki Barokowej oraz wzbogaciliśmy wiedzę o twórcach w żyjących i tworzących w tamtym okresie. Nasi uczniowie byli oczarowani.
W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie "Emocja". Uczniowie odbędą podróż do Krainy Kreatywności, Krainy Wyobraźni, Krainy Mocy Słów, Krainy Empatii i Krainy Odwagi. Projekt ma na celu wprowadzemie uczniów w świat wartości, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia. Zadania wykonane w ramach projektu rozbudzają w dzieciach wiarę w siebie i własne możliwości. Aktywizują młodzież na zrozumienie emocji i uczuć innych, a także eliminują zachowania agresywne.
25 października 2021 w Muzeum Historii Katowic odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów naszej szkoły pod tytułem „Barwy radości”.
Podczas spotkania w muzeum mogliśmy podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Wernisaż uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką pani Joanny Jackowicz-Korczyńskiej. Zwiedziliśmy również wystawę pt. „Witkacy i Asymetryczna dama”, która z pewnością zainspiruje nas do wykonywania dalszych prac.
20 i 21 października uczniowie naszej szkoły przybyli do Alpakarni w Rudzie Śląskiej. Najważniejszym celem było poznać bliżej alpaki – egzotyczne, miłe i wrażliwe zwierzęta, cenione choćby ze względu na wełnę, która jest cieplejsza niż wełna owcza i hipoalergiczna oraz dobre relacje z człowiekiem, a szczególnie z dziećmi.
Pani Dominika, która prowadzi hodowlę przekazała dzieciom wiele ciekawych informacji na temat życia tych zwierząt Spokój alpak i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie, uspokajają i powodują rozluźnienie. Uczniowie mogli samodzielnie nakarmić zwierzęta (marchewką i ziarnami) i pogłaskać ich milutkie i puszyste futerka. Głaskanie i przytulanie alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wspomaga budowanie samooceny i pewności siebie .
Poprzez takie spotkania uwalniają się endorfiny i obniża się poziom stresu dlatego już planujemy kolejny wyjazd do pani Dominiki i jej puchatych stworzeń- Alpak.
Zapraszam rodziców i opiekunów uczniów naszej szkoły na kolejne spotkanie "grupy wsparcia", które odbędzie się dnia 3 listopada 2021r. o godzinie 15.00 w budynku szkoły.
Psycholog szkolny
Julita Kucharzewska-Sładek