W sobotę 30 października br. mury Centrum Kultury Studenckiej " Mrowisko" w Gliwicach wypełniły się doskonałymi występami osób z niepełnosprawnościami, gdyż właśnie w tym dniu odbył się Finał "Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami - Zaczarowany Mikrofon". Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że nasz uczeń z klasy 6 za Kacper Gębski zakwalifikował się w koncercie eliminacyjnym i mógł podczas Finału zaprezentować się wśród trzydziestu paru występów, uczestników z całej Polski. Podczas koncertu finałowego, jak co roku panuje cudowna atmosfera, zawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie. Uczestnicy zostali zaproszeni na mini bankiet, a w przerwie obrad zacnego Jury wszyscy słuchaliśmy występów zaproszonych gwiazd muzyki. Kacper otrzymał piękny pamiątkowy dyplom i upominki, wraz z uczestnikami i prowadzącymi robił sobie mnóstwo pamiątkowych zdjęć, a jak śpiewał to posłuchajcie sami.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. W ramach kampanii uczniowie naszej szkoły wykonają kartki dla Powstańców Warszawskich. Dodatkowo na lekcji historii i godzin wychowawczych zostaną przeprowadzone lekcję wprowadzające uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losów Powstańców Warszawskich.
Grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach dogoterapii. Uczniowie mieli okazję poznać, samodzielnie nakarmić i zaopiekować się piękną suczką Dżi Dżi. Dogoterapia jest uznaną formą terapii wzmacniającą koncentrację, wyciszającą, rozwijającą samodzielność jak również budującą pewność siebie.
Z okazji 1 listopada Dnia Wszystkich Świętych w szkole odbył się bal. Uczniowie przebrali się za znane postacie świętych. Pełni radości pląsaliśmy w takt muzyki. Najpiękniejsze stroje zostały nagrodzone.
Dziękujemy za radosny czas.
Dnia 29 października odbyło się w naszej szkole ślubowanie i pasowanie na ucznia. Dwaj uczniowie z klasy pierwszej w uroczysty sposób złożyli akt ślubowania na ręce Pani dyrektor, z której rąk przyjęli pasowanie na ucznia.
Życzenia złożone przez Samorząd Szkolny były miłym powitaniem klasy pierwszej w gronie szkolnych uczniów.
Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej Szkoły aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję nawiązującą do polskiej tradycji świąt zadusznych.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Szkolna grupa młodych melomanów została zaproszona na Kameralne spotkania z muzyką do Filharmonii Śląskiej –na cykl koncertów. Spotkania te mają ukazać tajniki muzycznego świata. Pan Adam Żaak co miesiąc będzie zabierał dzieci w podróż po kompozycjach wielu epok, od baroku, przez romantyzm, XX wiek aż po współczesność w muzyce – nie tylko – klasycznej.
26.10.2021r. wysłuchaliśmy fragmentów muzyki Barokowej oraz wzbogaciliśmy wiedzę o twórcach w żyjących i tworzących w tamtym okresie. Nasi uczniowie byli oczarowani.
W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie "Emocja". Uczniowie odbędą podróż do Krainy Kreatywności, Krainy Wyobraźni, Krainy Mocy Słów, Krainy Empatii i Krainy Odwagi. Projekt ma na celu wprowadzemie uczniów w świat wartości, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia. Zadania wykonane w ramach projektu rozbudzają w dzieciach wiarę w siebie i własne możliwości. Aktywizują młodzież na zrozumienie emocji i uczuć innych, a także eliminują zachowania agresywne.
25 października 2021 w Muzeum Historii Katowic odbył się wernisaż prac plastycznych uczniów naszej szkoły pod tytułem „Barwy radości”.
Podczas spotkania w muzeum mogliśmy podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Wernisaż uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką pani Joanny Jackowicz-Korczyńskiej. Zwiedziliśmy również wystawę pt. „Witkacy i Asymetryczna dama”, która z pewnością zainspiruje nas do wykonywania dalszych prac.
20 i 21 października uczniowie naszej szkoły przybyli do Alpakarni w Rudzie Śląskiej. Najważniejszym celem było poznać bliżej alpaki – egzotyczne, miłe i wrażliwe zwierzęta, cenione choćby ze względu na wełnę, która jest cieplejsza niż wełna owcza i hipoalergiczna oraz dobre relacje z człowiekiem, a szczególnie z dziećmi.
Pani Dominika, która prowadzi hodowlę przekazała dzieciom wiele ciekawych informacji na temat życia tych zwierząt Spokój alpak i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie, uspokajają i powodują rozluźnienie. Uczniowie mogli samodzielnie nakarmić zwierzęta (marchewką i ziarnami) i pogłaskać ich milutkie i puszyste futerka. Głaskanie i przytulanie alpak pomaga dzieciom rozluźnić się i otworzyć. Wspomaga budowanie samooceny i pewności siebie .
Poprzez takie spotkania uwalniają się endorfiny i obniża się poziom stresu dlatego już planujemy kolejny wyjazd do pani Dominiki i jej puchatych stworzeń- Alpak.
Zapraszam rodziców i opiekunów uczniów naszej szkoły na kolejne spotkanie "grupy wsparcia", które odbędzie się dnia 3 listopada 2021r. o godzinie 15.00 w budynku szkoły.
Psycholog szkolny
Julita Kucharzewska-Sładek
Dyrektor Muzeum Historii Katowic
Jacek Siebel
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61
Barbara Strzempa
Serdecznie zapraszają na wystawę pt.
BARWY RADOŚCI
Prace plastyczne Uczniów Szkoły Podstawowej nr 61
im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Katowicach
Wystawa trwa od 25.10.2021 do 25.11.2021
Muzeum Historii Katowic
ul. ks. J. Szafranka 9 w Katowicach
„Czasem radość jest źródłem Twojego uśmiechu,
ale czasem Twój uśmiech może stać się źródłem radości”
Thich Nhat Hanh
Barwy radości - niezwykle ciekawy zbiór prac plastycznych uczniów, inspirowany marzeniami i wyobraźnią, która nie zna granic. Prezentowane prace to swoiste źródło wiedzy o człowieku i jego wrażliwości na piękno otaczającego świata. Twórcza atmosfera podczas zajęć przyczyniła się do powstania szczególnie barwnych i radosnych prac. Proces twórczy jest niezwykle przyjemny dla samego twórcy, ale także dla odbiorcy. Dlatego pragniemy podzielić się z Państwem radością i wywołać uśmiech podczas wizyty w muzeum.
Przedstawiane obrazy zostały wykonane na zajęciach plastycznych pod opieką Izabeli Kubali.
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną podczas wernisażu w dniu 25.10.2021 może wziąć udział tylko 20 przedstawicieli szkoły. Wystawę będzie można zwiedzać indywidualnie, z rodziną i przyjaciółmi od 26.10.2021 do 25.11.2021. WSTĘP BEZPŁATNY
Zapraszamy serdecznie!
Jak każdej jesieni, w każdym ogrodzie należy wykonać prace pielęgnacyjne i porządkowe. Grupa aktywnych młodych szkolnych ogrodników pracowała przy nasadzeniach roślin wieloletnich. Porządkowali i z dużym zaangażowaniem zadbali o czystość i ukwiecenie okolicy szkoły.
Uczniowie kl. 7 zet przygotowali kolorowe etykiety "Uwaga jeże". Tabliczki mają uczulić kierowców na obecność jeży na drogach, szczególnie nocą. Tablice zostały umieszczone przy szkoły.
Jesteśmy otwarci i chętni do podejmowania działań proekologicznych.
Koordynator
Dorota Duczmalewska-Bernaś
18 października 2021 r. Klasy 5 za i 6 zet wybrały się na koncert do Filharmonii Śląskiej. Pomimo deszczowej pogody humory dopisywały. Ćwiczyliśmy umiejętności społeczne - właściwego zachowania się w instytucjach kultury oraz w miejscach publicznych. Koncert nawiązywał do matematyki... gdyż tematem była "Muzyczna zabawa z liczbami czyli raz, dwa i trzy - z perkusją klaszczesz ty". Muzycy z towarzyszeniem tytułowej perkusji i fortepianu wykonywali utwory jazzowe "swingując". Wszystkim podobały się te rytmy. Za miesiąc kolejny koncert.
6 października klasa 6 za wybrała się na koncert edukacyjny z cyklu Kalejdoskop do katowickiego NOSPR. Koncert pozwolił nam przenieść się do czasów, kiedy Fryderyk Chopin był małym chłopcem, aby dowiedzieć się co lubił robić, jak to się stało, że pokochał muzykę i o czym pisał w listach.
Te niezwykłe opowieści wplecione były oczywiście w muzykę. Podczas koncertu słynne mazurki, walce i polonezy zabrzmiały w wykonaniu Michała Dziewiora.
25 września 2021r. uczeń naszej szkoły Mateusz Kraczla wziął udział w koncercie eliminacyjnym III Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon" w Gliwicach. Program wydarzenia obejmował godzinne warsztaty dla uczestników z emisji głosu, poczęstunek dla gości, koncert wokalny oraz występy zaproszonych artystów. Mateusz na ten koncert przyjechał z mamą i opiekunem artystycznym panią Iwoną Jankowską. Zaśpiewał piosenkę „Początek”, za której wykonanie otrzymał certyfikat od członków Jury. Publiczność entuzjastycznie zareagowała na występ Mateusza czego wyrazem były głośne brawa i słowa uznania. Podczas trwania koncertu panowała wspaniała atmosfera, wszyscy chętnie włączali się i śpiewali wraz z artystami. To był cudowny dzień, pełen radości, wzruszeń, ciekawych spotkań z fantastycznymi ludźmi!