Nawigacja

  • Wernisaż

    Dyrektor Muzeum Historii Katowic

    Jacek Siebel

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61

    Barbara Strzempa

    Serdecznie zapraszają na wystawę pt.

    BARWY RADOŚCI

    Prace plastyczne Uczniów Szkoły Podstawowej nr 61

    im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Katowicach

    Wystawa trwa od 25.10.2021 do 25.11.2021

    Muzeum Historii Katowic

    ul. ks. J. Szafranka 9 w Katowicach

    Czasem radość jest źródłem Twojego uśmiechu,

    ale czasem Twój uśmiech może stać się źródłem radości”

    Thich Nhat Hanh

    Barwy radości - niezwykle ciekawy zbiór prac plastycznych uczniów, inspirowany marzeniami i wyobraźnią, która nie zna granic. Prezentowane prace to swoiste źródło wiedzy o człowieku i jego wrażliwości na piękno otaczającego świata. Twórcza atmosfera podczas zajęć przyczyniła się do powstania szczególnie barwnych i radosnych prac. Proces twórczy jest niezwykle przyjemny dla samego twórcy, ale także dla odbiorcy. Dlatego pragniemy podzielić się z Państwem radością i wywołać uśmiech podczas wizyty w muzeum.

    Przedstawiane obrazy zostały wykonane na zajęciach plastycznych pod opieką Izabeli Kubali.

    Ze względu na obecną sytuację epidemiczną podczas wernisażu w dniu 25.10.2021 może wziąć udział tylko 20 przedstawicieli szkoły. Wystawę będzie można zwiedzać indywidualnie, z rodziną i przyjaciółmi od 26.10.2021 do 25.11.2021. WSTĘP BEZPŁATNY

    Zapraszamy serdecznie!

     

  • Jesień w szkolnym ogrodzie

    Jak każdej jesieni, w każdym ogrodzie należy wykonać prace pielęgnacyjne i porządkowe. Grupa aktywnych młodych szkolnych ogrodników pracowała przy nasadzeniach roślin wieloletnich. Porządkowali i z dużym zaangażowaniem zadbali o czystość i ukwiecenie okolicy szkoły.

  • Akcja "Uwaga jeże"

    Uczniowie kl. 7 zet przygotowali kolorowe etykiety "Uwaga jeże". Tabliczki mają uczulić kierowców na obecność jeży na drogach, szczególnie nocą. Tablice zostały umieszczone przy szkoły.

    Jesteśmy otwarci i chętni do podejmowania działań proekologicznych.

     

    Koordynator

    Dorota Duczmalewska-Bernaś

  • Wizyta w filharmonii klas 5za i 6 zet

    18 października 2021 r. Klasy 5 za i 6 zet wybrały się na koncert do Filharmonii Śląskiej.  Pomimo deszczowej pogody humory dopisywały. Ćwiczyliśmy umiejętności społeczne - właściwego zachowania się w instytucjach kultury oraz w miejscach publicznych.  Koncert nawiązywał do matematyki... gdyż tematem była "Muzyczna zabawa z liczbami czyli raz, dwa i trzy - z perkusją klaszczesz ty".  Muzycy z towarzyszeniem tytułowej perkusji i fortepianu wykonywali utwory jazzowe "swingując". Wszystkim podobały się te rytmy. Za miesiąc kolejny koncert. 

  • Koncert edukacyjny w NOSPR

    6 października klasa 6 za wybrała się na koncert edukacyjny z cyklu Kalejdoskop do katowickiego NOSPR. Koncert pozwolił nam przenieść się do czasów, kiedy Fryderyk Chopin był małym chłopcem, aby dowiedzieć się co lubił robić, jak to się stało, że pokochał muzykę i o czym pisał w listach.

    Te niezwykłe opowieści wplecione były oczywiście w muzykę. Podczas koncertu słynne mazurki, walce i polonezy zabrzmiały w wykonaniu Michała Dziewiora. 

  • III Ogólnopolski Festiwal Wokalny Osób z Niepełnosprawnościami

    25 września 2021r. uczeń naszej szkoły Mateusz Kraczla wziął udział w koncercie eliminacyjnym III Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon" w Gliwicach. Program wydarzenia obejmował godzinne warsztaty dla uczestników z emisji głosu, poczęstunek dla gości, koncert wokalny oraz występy zaproszonych artystów. Mateusz na ten koncert przyjechał z mamą i opiekunem artystycznym panią Iwoną Jankowską. Zaśpiewał piosenkę „Początek”, za której wykonanie otrzymał certyfikat od członków Jury. Publiczność entuzjastycznie zareagowała na występ Mateusza czego wyrazem były głośne brawa i słowa uznania. Podczas trwania koncertu panowała wspaniała atmosfera, wszyscy chętnie włączali się i śpiewali wraz z artystami. To był cudowny dzień, pełen radości, wzruszeń, ciekawych spotkań z fantastycznymi ludźmi!

  • Akcja "Sprzątanie świata"

    24 września 2021r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Młodsi i starsi wraz z nauczycielami uważnie przyglądali się okolicy szkoły w poszukiwaniu śmieci. Dostrzegli, że nadal jest ich bardzo wiele. Dzielnie zbierali porzucone nieczystości. W sumie zebrali kilka worków. 

    Kontynuując akcję Sprzątania Świata niektóre klasy przygotowały plakaty ekologiczne pod hasłem "Śmieci mniej - Ziemi lżej". Na uroczystym apelu będącym podsumowaniem  wręczono dyplomy i nagrody. Wyróżnione klasy otrzymały młode świerki, które zostały zasadzone przy boisku szkolnym. 

    Za rok znowu przystąpimy do akcji.

     

    Koordynator akcji

    Dorota Duczmalewska-Bernaś

  • Jasna Góra

    Kolejna wspaniała wycieczka za nami. Tym razem udaliśmy się do największego sanktuarium na świecie- Jasnej Góry w Częstochowie. W blasku promieni słonecznych przybyliśmy na miejsce kultu. Rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od uczestnictwa we mszy świętej, następnie poznaliśmy historię Jasnej Góry - jednego z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce. Idąc pomiędzy murami otaczającymi świątynię, podziwialiśmy rzeźby drogi krzyżowej, piękne widoki oraz olśniewające budowle sakralne. Najbardziej urzekł nas cudowny obraz znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła namalowany, jak legenda głosi, przez samego św. Łukasza Ewangelistę. Pamiętając o tym miejscu, modlimy się o pokój w naszej Ojczyźnie oraz o opiekę Matki Bożej Częstochowskiej.

  • Wyjście do kina

    Klasy 5, 6 i 7 wybrały się do kina na film pt. "Jak rozmawiać z psem". Poza czerpaniem przyjemności z oglądania filmu, uczniowie doskonalili zasady kulturalnego zachowania w miejscach publicznych oraz umiejętność orientowania się w nowym otoczeniu. 

  • Zielony Budżet miasta Katowice

    Z radością ogłaszamy, że w roku 2022 w naszej szkole zrealizujemy 2 zadania Zielonego Budżetu miasta Katowice na łączną kwotę 18.500 zł. Zespół Oceniający pozytywie zweryfikował oba zgłoszone projekty: Zwierzogród oraz Operacja Deszczówka.  

    Projekt Zwierzogród zakłada zakup budek lęgowych dla ptaków, domków dla wiewiórek, hoteli dla owadów i domków dla jeży.

    Projekt Operacja Deszczówka odpowiada na potrzeby ogrodu sensorycznego oraz całej szkolnej roślinności. Chcemy zakupić pojemniki na deszczówkę aby nie zmarnować ani jednej kropli wody. Nasz ogród sensoryczny jest źródłem radości i poznawania świata zewnętrznego, dzięki czemu uczniowie wychodzą poza mury szkoły i uczą się jak dbać o swój kawałek świata.

    Oba projekty wpisują się w element terapii, którą prowadzimy w naszej szkole. Dbamy o środowisko naturalne i bardzo cieszymy się, że nasze działania wspierają również dzielnicę.

    Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektów, które dostępne są na plakacie przy wejściu do szkoły. Plakat wykonała klasa 7/6 zet.

  • Warsztaty MDK Ligota

    Uczniowie oddziałów: 3 lek, 5 za, 5 zau, 5 zsp, 6 zet, 6 – 7 zet, 7 za, 7 zet i 8 za w dwóch turach uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach warsztatów artystycznych w zaprzyjaźnionym Domu Kultury w Ligocie. Tematem październikowych zajęć plastycznych były naczynia i ozdoby ceramiczne. Bardzo twórczo pracowali tworząc: miseczki, ozdoby i inne ciekawe rzeczy z gliny.

  • Piękna Nasza Polska Cała

    We wrześniu zrealizowaliśmy 3 zadania projektu Piękna Nasza Polska Cała. Pierwszym zadaniem było wykonanie herbu naszego miasta. Zadanie zrealizowaliśmy grupowo w świetlicy szkolnej. Przy okazji obchodzonych we wrześniu 156 urodzin miasta Katowice klasa 7/6 wykonała okolicznościowe laurki dla miasta. Zadanie „Czerwone korale” rozpoczęliśmy od zbioru jarzębiny w naszym szkolnym ogrodzie. Następnie uczniowie w klasach oraz w świetlicy chętnie wykonali kolorową jesienną biżuterię.

  • Warsztaty ceramiczne

    Uczniowie klasy 5 i 7 rozpoczęli cykl warsztatów w pracowni ceramiki  w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Celem zajęć jest  rozwijanie  zainteresowań, sprawności manualnej, kreatywności. Uczniowie pod czujnym okiem instruktora nauczą się  podstawowych technik formowania i zdobienia ceramiki.

     

     

     

  • Festiwal Zaczarowany Mikrofon

    Po raz kolejny nasz Kacper brał udział w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym Zaczarowany Mikrofon. Zakwalifikowany został do finału który odbędzie się 30 października. W czasie pobytu w szkole trenował pod kierunkiem Pani Bożeny Bartoń - Cieszyńskiej która jest dumna z osiągnięć Kacpra, a Jury zauważyło duży postęp wokalny w stosunku do roku poprzedniego. Na festiwalu panuje cudowna atmosfera można usłyszeć piękne interpretację cudownych piosenek. Spotykamy ludzi z całej Polski. To piękny naprawdę był niesamowicie energetyczny czas i miejsce, a wszystkie mikrofony zaczarowane

  • Pielgrzymka do Piekar

    20 września udaliśmy się na pielgrzymkę autobusową do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej do Piekar Śląskich, do największego na Śląsku miejsca pielgrzymkowego. Uczestniczyliśmy w mszy świętej w intencji naszych dzieci oraz zwiedziliśmy kościół i przylegająca do niego Kalwarię piekarską. Piękny czas dla ciała i ducha. 

  • Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie

    Dnia 29.09.2021r. klasa 8 za wyruszyła na wycieczkę do Krakowa. Odwiedziliśmy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – mogliśmy dotykać  instalacji stanowiących eksponaty, mieliśmy okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Dużą frajdą była również podróż pociągiem.

  • Projekt Edukacyjny

    Nasza szkoła przystąpiła do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała". Celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży. Uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. W czasie całego roku szkolnego będziemy poznawać historię, tradycje i przyrodę naszego regionu. 

  • Wyjście do kina

    27 września udaliśmy się pieszo do kina " Helios" na film pt. "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film pokazał nieznany dotąd wątek z życia i posługi kapłańskiej ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego oraz poznaliśmy ostac

  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    W naszej szkole kolejny raz świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To wyjątkowy dzień, w którym stawiamy na kreatywność, pozytywne nastawienie i budowanie pewności siebie. Od rana tworzyliśmy wspaniałe kropkowe dzieła sztuki, które wzbudzały uśmiech na naszych twarzach.

  • Wycieczka do Krakowa

    14 września uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedziliśmy piękny zabytkowy rynek oraz Wzgórze Wawelskie. Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica Zygmuntowska. Spacerując wzdłuż rzeki Wisły przywitał nas Smok Wawelski ziejący ogniem i wysłuchaliśmy legendy o smoku. Zachwyciły nas stare zabytkowe kościoły oraz Sukiennice, w których kupiliśmy pamiątki. Do tego typowy ale jakże uroczy krakowski folklor-stragany, kwiaciarki, muzycy. Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków słuchając hejnalisty-ostatniego czarodzieja Krakowa. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna
    ul. Kołobrzeska 8
    40-718 Katowice
  • tel. 32 252 67 73
    fax 32 252 67 73
    NIP: 634-23-86-626
    REGON: 000723550

Galeria zdjęć