26 lutego została zakończona akcja dokarmiania ptaków pt. "Festiwal karmników". Naszym celem było kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej wśród uczniów, wykorzystanie aktywnej edukacji ekologicznej oraz promocja pozytywnych działań związanych z ochroną lokalnego środowiska naturalnego. Chcieliśmy zwrócić uwagę na ptaki żyjące w mieście i problem ich dokarmiania zimą. Mamy nadzieję, że od teraz każdy z nas wie, że nasi mali przyjaciele są naszymi sprzymierzeńcami i pomocnikami. Dlatego pamiętajmy, by co roku każdej zimy dokarmiać ptaki. Uczniowie biorący udział w tej ważnej inicjatywie wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich prace były różnorodne i nieszablonowe. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która podsumowuje aktywność twórczą uczniów, a do której muzykę skomponowały uczennice klasy 6: Lena Płociszko, Kasia i Karolina Kopieckie. Oglądając prezentację możemy podziwiać piękne ptaki z naszej okolicy oraz zobaczyć efekty pracy uczniów, którzy aktywnie brali udział w festiwalu ( Jakub Ledwoń, Nikola Dyoniziak, Krzysztof Szołtysek, Michał Piernicki, Kacper Gębski, Maksymilian Popiół, Aleksandra Kurek, Maksymilian Hołda, Kamil Przybyła, Aleksandra Leśnik, Marek Żyła, Kacper Kamiński, Michał Kwasek). Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy w kreatywny sposób zainteresowali dzieci ptactwem, rozwijali ich zainteresowania i umiejętności. Z dumą prezentujemy efekty naszej pracy.
Apel podsumowujący "Festiwal karmników"
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Pho3nix Active School. Głównym celem akcji jest propagowanie kultury fizycznej, aktywnego stylu życia i ogólnopolskie "poruszenie" dzieci i młodzieży. W ramach podejmowanych działań uczniowie będą wykonywać różne zadania. Finał akcji przewidziany jest w kwietniu podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu. Szczegółowy opis i harmonogram działań można zobaczyć na poniższym filmie:
ActiveSchoolPREZENTACJA.pdf
FESTIWAL KARMNIKÓW ( 1.02.- 10.02.2021 r. )
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w akcję pt. "Festiwal karmników". To kolejna inicjatywa, która ma zwrócić naszą uwagę na to, że nie jesteśmy sami na Ziemi; uświadomić nam obowiązki względem planety, którą zamieszkujemy. Powinniśmy zatem dbać o nasz "wspólny dom" oraz o wszystkich jego mieszkańców, szczególnie tych najmniejszych. Trudno wyobrazić sobie świat bez ptaków. To one urzekają nas swym śpiewem. Pomagają człowiekowi niszczyć szkodniki pól i lasów. Zima to doskonała okazja do poznania ptasich zachowań i zimowych zwyczajów. Umożliwi nam to mądre i systematyczne dokarmianie ptaków. Na terenie naszej szkoły stworzyliśmy miejsce przyjazne dla nich. Konary drzew i krzewów stanowią wspaniałe schronienie dla ptaków przez cały rok. Nasi uczniowie wiedzą, że śnieżna zima może zachwycać widokami, ale dla ptaków to bardzo trudny czas. Dla większości z nich to walka o przetrwanie. Zmarznięta ziemia, wcześnie zapadająca ciemność i niedostatek pożywienia sprawiają, że musimy zadbać o ptaki. Powinniśmy je dokarmiać, ale nie każdy potrafi to robić dobrze, tzn. tak, aby naprawdę im pomóc. W naszej szkole przygotowania związane z dokarmianiem ptaków rozpoczęliśmy już we wrześniu. Chcielibyśmy, aby wszystkie dzieci czuły się odpowiedzialne za ptaki, stąd pomysł "Festiwalu karmników". Mamy nadzieję, że dzięki systematycznemu dokarmianiu ptaków nasi uczniowie zdobędą wiedzę na temat popularnych w Polsce gatunków, będą potrafili obserwować je bez płoszenia i zakładać karmniki. Systematyczna obserwacja ptaków pozwoli nam poznać ich zwyczaje.
Zachęcamy wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej o zrobienie zdjęć wykonanych karmników i/lub ptaków zaobserwowanych podczas zimowych spacerów.
Zdjęcia prosimy przesyłać na adres:adec15@wp.pl lub bcelder@op.pl.
Nowa galeria Dokarmiamy ptaki - działania w ramach innowacji została dodana do albumu fotograficznego
W naszej szkole realizujemy ogólnopolski projekt "Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj" której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez technologie.
W tym roku obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną Arka. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Zajecia i akcje ekologiczne zachęcają dzieci i rodziców do działań na rzecz ochrony naturalnego środowiska. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza dzieci wykonały plakaty i ułożyły hasła zachęcające do ochrony czystości powietrza. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gry i zabawy mikołajkowe.
W dniu 04.12.2020 r. w naszej szkole odbyły się Gry i zabawy mikołajkowe. W tegorocznych zabawach uczniowie rywalizowali w konkurencjach bieżnych i rzutnych oraz poznali nowe zabawy z wykorzystaniem Chusty Klanza. Najwięcej radości i rywalizacji przyniosła Bitwa na śnieżki. Po zakończonych zmaganiach uczniowie otrzymali prezenty mikołajkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przyniesiony do szkoły pokarm dla ptaków. Dokarmianie ptaków zimą jest niezwykle ważne. Warto dbać o to, by miały dostęp do pożywienia. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu.
Nasza szkoła włączyła się w akcję upominek dla bezdomnego i pomogła w przygotowaniu katowickiej edycji IV ŚWIATOWYCH DNI UBOGICH poprzez przeprowadzenie zbiórki rzeczy dla osób w potrzebie. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Wspólnotę Dobrego Pasterza, Zupę w Kato oraz Fundację Pomoc Maltańską – Maltańską Służbę Medyczną. Patronat honorowy sprawował Arcybiskup Katowicki Wiktor Skworc. Pomimo panującej pandemii ponad 200 osób będących w kryzysie ubóstwa i bezdomności zostało objętych pomocą duszpasterską oraz mogło otrzymać paczkę w której znajdowały się m.in. kawa, przybory higieniczne, czapka, rękawiczki.
Serdeczne podziękowanie dla rodziców, uczniów i pracowników naszej szkoły, którzy zaangażowali się w tą akcję.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 21 listopada Dzień Życzliwości .
Nasza szkoła włączyła się w tym roku do akcji „Znicz na Kresy” organizowanej corocznie przez Zarząd Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Katowicach. Zbieraliśmy znicze, które zapłoną na grobach polskich cmentarzy we Lwowie i w innych miejscach pochówku naszych Rodaków na Kresach.
Było nam bardzo miło, gdy otrzymaliśmy dziś podziękowania za udział w akcji.
Godz.11.11
W dniu 10 listopada 2020r., nasi uczniowie, na czele z Samorządem uczniowskim, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji MEN "Szkoła do hymnu"
Przy akompaniamencie pianina wyśpiewali radośnie"Mazurka Dąbrowskiego" wszyscy uczniowie z nauczania stacjonarnego oraz zdalnego.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Happening Myję ręce.
W ramach Światowego Dnia Mycia Rąk w naszej szkole odbył się Happening pt,, Myję ręce".
Uczniowie całej szkoły z p. Olą i p.Kasią, organizatorkami tej akcji stworzyli wspólnie plakat przypominający wszystkim o myciu rąk.
Oprócz tego w tym dniu uczniowie naszej szkoły dostali do przyklejenia na ubranie znaczek z hasłem Myję ręce.
Chętne dzieci dostały do uzupełnienia krzyżówki, rebusy i łamigłówki związane z tematyką happeningu.
Nauczyciele w tym dniu przypominali wszystkim uczniom o tym jak ważne jest częste i dokładne mycie rąk.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii "ZACZAROWANY MIKROFON".
24 października br. Kacper Gębski jako najmłodszy finalistaII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU WOKALNEGO DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI wypadł znakomicie. Widowni i Jury podobał się występ naszego Kacpra. Na ten finałowy koncert przyjechał z mamą, młodszym bratem i opiekunem artystycznym- wychowawczynią Bożeną Bartoń-Cieszyńską. Piosenka "Początek", którą śpiewał Kacper jest naprawdę początkiem Jego kariery- jak skomentował jeden z członków Jury.I właśnie dokładnie tak też uważamy, czekając z niecierpliwością na kolejne występy. Kacper został wyróżniony otrzymując piękny dyplom uczestnictwa i nagrody rzeczowe. Przed koncertem Kacper i Pani Bożena Bartoń-Cieszyńska udzielili wywiadu redaktorowi Radia Katowice. To był cudowny dzień, pełen niezapomnianych wrażeń artystycznych i społecznych. Poznaliśmy wiele ciekawych i fantastycznych osób. JESTEŚMY BARDZO DUMNI Z KACPRA :-)
POSTANOWILIŚMY, ŻE STARTUJEMY W KOLEJNYM FESTIWALU I WALCZYMY O ZŁOTEGO SŁOWIKA :-):-):-)
26 października w ramach akcji "Starsi czytają młodszym" uczniowie z klasy VII, wraz z Panią Agnieszką i Panią Kasią, czytali młodszym kolegom i koleżankom z klasy II książeczkę Anny Głowińskiej pt. " Kicia Kocia sprząta ". "Kicia Kocia" to seria książek dla najmłodszych wzbogacona kolorowymi ilustracjami. Uczniowie chętnie słuchali starszych kolegów oraz odpowiadali na pytania dotyczące treści utworu. Celem akcji była promocja czytelnictwa, integrowanie starszych uczniów z młodszymi oraz dawanie im dobrego przykładu. Uczniom z klasy VII serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich chętnych do kolejnego czytania.
W ramach innowacji pedagogicznej "Ekolodzy z Zadola" oraz ogólnopolskiego programu "Na sportowo jest zdrowo" w dniach 19-23 października 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole "Tydzień warzyw i owoców". "Warzywa i owoce" to nie tylko witaminki, to także ciekawe zajęcia matematyczne, polonistyczne, przyrodnicze i kulinarne. Dzieci brały udział w pogadance na temat wartości odżywczych produktów spożywczych, a chętni uczniowie pisali wiersze o ulubionych warzywach i owocach. Ale żeby nie skończyło się tylko na rozmowach i twórczości poetyckiej, przeszliśmy do działania. Dzieci samodzielnie kroiły, mieszały, wyciskały i gotowały. Finał cyklu zajęć był bardzo "smaczny" - uczniowie z apetytem "pałaszowali" własnoręcznie wykonane sałatki, warzywne szaszłyki, galaretki, zupy i zdrowe soki.
W terminie od 26 października do 6 listopada szkoły specjalne w Katowicach pracować będą w trybie stacjonarnym, zgodnie z dotychczasowym planem zajęć.
Uczestniczymy w akcji ekologicznej! Ekologia się opłaca!
Uwaga! Uczniowie i Rodzice!
Zapraszamy do włączenia się Uczniów i Rodziców w akcję ekologiczną
„Klej szkolny za puste opakowanie”.
Naszym zadaniem jest uzbieranie jak największej ilości pustych tubek po kleju
AMOS GlueStic w tym AMOS MAGIC.
Korzyści z udziału w akcji :
Tubki po zużytym kleju należy przynosić do Sali 29.
Akcja trwa do czerwca czyli przez cały rok szkolny!
Zapraszamy do udziału!