Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Warsztaty przyrodnicze.
22 kwietnia 2016r w naszej szkole odbył się apel edukacyjny poświęcony Dniu Ziemi. Celem apelu było zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia dla Ziemi jakie niesie za sobą rozwój cywilizacji i nieodpowiedzialność człowieka. Poprzez promowanie postaw proekologicznych: segregowanie odpadów w domach, oszczędzanie wody, gazu i energii elektrycznej, wyrobienie nawyku działań na rzecz ekologii. Po apelu odbył się happening- wiedzy o przyrodzie, w którym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Gratulacje!
Ewa Kasztelan- Ataman
Podczas apelu z okazji Dnia Ziemi Pani Dyrektor oraz Pani Gruczyńska wyróżniły laureatów konkursu plastycznego zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 7 w Katowicach, którzy też otrzymali dyplomy oraz upominki.
Konkurs odbył się pod hasłem: „Śląsk – moja mała ojczyzna”.
Nagrodzeni laureaci z naszej szkoły to:
Marcin Koniecko
Robert Fronczek
Jakub Rasała
Brawo!! Serdecznie gratulujemy !!
Zdjęcia nagradzanych znajdziecie w albumie fotograficznym w galerii Dzień Ziemi.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji programu edukacyjnego „ Przyrodnicze Katowice”. 21 kwietnia 2016r uczniowie ze szkoły podstawowej wyszli na warsztaty terenowe do lasu na Zadolu. Zajęcia prowadzili edukatorzy z Pracowni Edukacji Żywej w Katowicach: pani dr Maja Głowacka i pan dr Bogusław Ogrodnik. Uczniowie podczas zajęć terenowych obserwowali zjawiska zachodzące w przyrodzie wiosną w lesie na Zadolu. Uczyli się zachowania i poruszania po terenach leśnych. Obserwowali zwierzęta, szukali ich śladów. Ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację uwagi. Uczyli się pracować w grupach. Mieli możliwość doświadczania przyrody wszystkimi zmysłami. Edukację przeplatała zabawa. Zajęcia były przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.
Uczniom towarzyszyła Ewa Kasztelan- Ataman
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii PROGRAM EDUKACYJNY ”PRZYRODNICZE KATOWICE”..
Dnia 18.04.2016 r w naszej szkole odbył się konkurs ,,Dobre maniery przy stole". Uczestnikami konkursu były klasy 1-3 Szkoły Podstawowej. Prowadzące przygotowały szereg ciekawych konkurencji (przelewanie wody do kubków, przenoszenie kubków pełnych wody na tacy, rozlewanie zupy na talerze, przygotowywanie zdrowych kanapek i inne. Podczas wykonywania zadań dzieci świetnie się bawiły, a przy tym uczyły dobrych manier przy stole. Wszystkie klasy brały aktywny udział w przygotowanych zadaniach i konkurencjach. Zwycięzcą konkursu została klasa 3au. Wszyscy dostali dyplomy i piękne nagrody. Mamy nadzieję, że po tym konkursie dzieci na stałe nauczyły się dobrych nawyków, które będę stosowały przez resztę życia.
Organizatorzy: K. Szymała, A. Drozdek
Zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs ,,Dobre maniery przy stole"..
Motywem przewodnim utworów prezentowanych podczas koncertu, który odbył się 20 kwietnia 2016r był taniec, który od wieków był i jest elementem kultury wszystkich narodów na świecie. Taniec był inspiracją dla wielu wybitnych kompozytorów: Johanna i Richarda Straussów, Maurica Ravela, Clauda Debussy, Samuela Barbera czy naszego wybitnego rodaka, Wojciecha Kilara. Podczas koncertu uczniowie mieli przyjemność posłuchania utworów tych kompozytorów. Naszym młodym melomanom bardzo podobał się walc „ Odgłosy wiosny” J. Straussa oraz Krzesany” W. Kilara. Orkiestrą dyrygowała p. Ewa Strusińska, a partie solowe na harfie wykonała p. Elżbieta Korelus.
Uczniom towarzyszyły Ewa Kasztelan- Ataman i Iwona Kostrzewska
Zdjęcia zostały dodane do galerii Poranek edukacyjny z cyklu „ Między sacrum, a profanum”w NOSPR.
W imieniu całej szkolnej społeczności ZAPRASZAMY rodziny, przyjaciół i tych, którzy się z nami chcą zaprzyjaźnić albo po prostu lubią sztukę, na kolejny wernisaż (prawdziwy i profesjonalny) prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 12, który odbędzie się 5 maja 2016r.o godz. 17.00 w Muzeum Historii Katowic. Szczegóły w zaproszeniu. Wstęp wolny
W okresie wakacji będą organizowane w szkole Półkolonie Letnie w terminach 27.06.– 1.07. 2016r. i 25.08.-31.08.2016r. W czasie półkolonii przewidziane są ciekawe zajęcia plastyczne, sportowe, wyjścia na basen, do kina, teatru. Zajęcia odbywają się w godzinach od 9 00 – 15 00. Koszt półkolonii 25 złotych za tydzień. zapisy przyjmuje oraz wszelkich informacji udziela Pani Barbara Gregorkiewicz. Ilość miejsc ograniczona, o kolejności zgłoszenia decyduje data zgłoszenia.
To już czwarte spotkanie warsztatowe. Dzisiaj z uwagą, czasami nawet z zamkniętymi oczami słuchaliśmy klasycznej muzyki ilustracyjnej min. E. Griega, A. Vivaldiego, L. v Beethovena, P. Czajkowskiego, J. S. Bacha, G. Gershwina. Potem przenosiliśmy muzykę na wielki rulon papieru na którym gdzieniegdzie były zaznaczone kształty małych, średnich mandal. Każdy znalazł dla siebie miejsce. Każda praca była interesująca i piękna. Potem połączyliśmy nasze prace. To dopiero był efekt. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i stwierdziliśmy stanowczo, że WARTO BYĆ RAZEM!!!
Autorki projektu arteterapeutycznego mgr Bożena Bartoń-Cieszyńska i mgr Anita Górecka
Zdjęcia zostały dodane do galerii Czwarty wiosenny warsztat arteterapeutyczny.
Uczniowie z koła turystyczno- fotograficznego Środowiskowego Programu Profilaktycznego „Parasol” wybrali się w sobotę 16 kwietnia 2016 roku na wycieczkę do Ustronia Polany. Weszli czerwonym szlakiem na Czantorię .Ze szczytu oglądali piękną panoramę Beskidu Śląskiego oraz występy i pokazy sokolników. Podziwiali sokoły i ich przeloty. Po odpoczynku i posiłku uczniowie zjechali kolejką linową w dół, do Ustronia. O godzinie 19 20 wrócili pociągiem do Katowic. Pod koniec wycieczki uczniowie byli zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.
Opiekunowie koła: mgr Dorota Duczmalewska-Bernaś, mgr Barbara Gregorkiewicz
Zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka na Czantorię.
Dnia 14.04.2016r. nasi uczniowie klasy III gimnazjum – Weronika i Bożydar brali udział w konkursie wiedzy z historii „966-2016. 1050 lat historii Polski” . Konkurs ten odbywał się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 9 im. Jana Pawła II w Katowicach, przy ulicy Ścigały. Uczniowie musieli wykazać się znajomością najważniejszych dat, wydarzeń, postaci, które wiążą się z historią naszej Ojczyzny. Zadania były w formie pytań zamkniętych, prac z tekstem (uzupełnienie brakujących informacji), prezentacji ilustracji (zdjęć) związanych z tematem konkursu. Nasi uczniowie wykazali się dobrą wiedzą na konkursie, zajęli III miejsce. Brawo i gratulacje dla Weroniki i Bożydara.
Już po raz 15- sty, odbył się konkurs ekologiczno- przyrodniczy, którego organizatorem jest nasza szkoła. Zaszczyciło nas swoją obecnością 15 reprezentacji szkół specjalnych z całego regionu.
Po raz kolejny uczniowie mieli możliwość spotkania się, wykazania swoją wiedzą z zakresu ekologii i przyrody. Rozwiązując testy, korzystali z map i innych materiałów źródłowych, wykonywali ciekawe ćwiczenia praktyczne. Oprócz posiadanej wiedzy, uczniowie wykazali się również umiejętnością prawidłowego segregowania odpadów. Każdy z Zespołów Szkół zaprezentował plakat o tematyce ekologicznej. W Jury konkursu zasiedli: dr B. Buszman-ekolog, mgr inż. B. Ścibisz z Pracowni Profilaktyki i Informacji Społecznej Pałacu Młodzieży oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Katowice inż. Cezary Wolny. Wkład w przygotowanie się do konkursu docenili Sponsorzy, którzy ufundowali piękne nagrody rzeczowe dla każdego z uczestników biorących udział w konkursie. Zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych został Zespół Szkół Specjalnych Nr 8 z Katowic, a w kategorii gimnazjów Zespó Szkół Nr 9 z Katowic. W przerwie był słodki poczęstunek. Podczas obrad Jury, uczniowie byli zaproszeni na projekcję filmu przyrodniczego „ Microkosmos”, a nauczyciele dzielili się między sobą wiedzą i doświadczeniem. Po konkursie prace plastyczne będą wystawione w Leśnej Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Katowice. Przyrodnicze spotkanie odbyło się w Sali koncertowej Pałacu Młodzieży im. A. Kamińskiego.
organizator konkursu Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii KONKURS EKOLOGICZNO- PRZYRODNICZY „ Jak żyć w zgodzie z przyrodą”.
13 kwietnia nasi uczniowie: Artur, Marek, Mateusz i Wojtek wzieli udzial w wystepach z okazji Festynu z Niepelnosprawnoscia w szkole fundacji "Arka Noego"
Wokalny popis mial w reperuarze piosenki napisane przez naszym spiewajacych artystow.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Radosne spotkanie z niepelnosprawnoscia.
Znów poniedziałek więc jak zwykle spotkaliśmy się na kolejnych warsztatach, to już trzeci raz. Niestety dzisiaj tylko w gronie chłopców, bo Wiktoria jest chora. Nasze ogródki pięknie rosną:-) Z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy i oglądaliśmy wykonanie naszych ulubionych piosenek z koncertu Pana Zbigniewa Wodeckiego z muzykami orkiestry MITCH & MITCH. Jesteśmy zachwyceni brzmieniem różnych instrumentów i dlatego każdy z nas zrobił sobie z rozmaitych ziaren, własny unikatowy marakas. Potem
wspólnie tańczyliśmy z naszymi instrumentami. To była super zabawa:-)
mgr Bożena Bartoń-Cieszyńska, mgr Anita Górecka
Zdjęcia zostały dodane do galerii Trzeci wiosenny warsztat arteterapeutyczny.
W dniu 11.04. 2016r. w świetlicy odbył się doroczny konkurs świetlicowy poświęcony naszemu miastu w związku z niedawno obchodzoną 150 rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. W konkursie brały udział 3 drużyny, które rozwiązywały zadania z prezentacji rozpoznając ciekawe miejsca , nowe i przebudowane obiekty oraz zabytki Katowic. Gimnazjaliści rozwiązywali zagadki, układali puzzle – widokówki oraz kolorowali herb Katowic. Nie zabrakło także zadań dla publiczności. Gdy pod koniec konkursu podliczyliśmy słodkie punkty okazało się że, wygrali uczniowie kl. III gimnazjum, II miejsce po dogrywce zdobyli uczniowie kl. 5-6 ,a III miejsce ustępując jednym punktem uczniowie klas ZET gimnazjum. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez U.M. Miasta Katowice oraz słodycze.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs świetlicowy.
7 kwietnia 2016r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie z cyklu „Młoda filharmonia”. Filharmonicy rozpoczęli koncert „ Błękitną rapsodią” Georga Gershwina. W programie
Uczniom towarzyszyły: Ewa Kasztelan- Ataman i Joanna Jackowicz- Korczyńska
Zdjęcia zostały dodane do galerii „JAZZ SYMFONICZNIE” W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ.
Dzisiaj w pierwszy tak upalny wiosenny dzień uczniowie klas 2/2au i 3/3au odbyli swoje drugie wiosenne warsztaty arteterapeutyczne. Słuchając śpiewu ptaków, w swoich wiosennych koszulkach wysiewali nasiona różnych roślin. Każdy wysiał dwa ogródki jeden dla siebie, a drugi jako niespodzianka dla mamy:-)
autorki projektu arteterapeutycznego Cztery pory roku
mgr Bożena Bartoń-Cieszyńska i mgr Anita Górecka
Zdjęcia zostały dodane do galerii Drugi wiosenny warsztat arteterapeutyczny.
W ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w naszej szkole oznaczono niebieskimi kokardami budynek szkoły, przygotowano „niebieskie kąciki” zawierające informacje o autyzmie. Jeden z nich znajdował się na ternie szkoły, drugi w pobliskim markecie „Simply”. Można było tam znaleźć plakat i ulotki informujące o autyzmie.
Serdecznie dziękujemy Kierownictw i Pracownikom marketu „Simply” za towarzyszenie naszym uczniom w rozwijaniu umiejętności społecznych oraz za życzliwość, uśmiech oraz wyrozumiałość, którą okazują nam na co dzień.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie.
Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm.
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie , dźwięki lub inne bodźce pochodzące z otoczenia powodują silny ból lub odbierane są przez dziecko jako niebezpieczne. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
Reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone, a dorosły z autyzmem to dziwak lub „psychol”.
Więc „Poznaj autyzm zanim ocenisz”, bo… dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Pokażmy ,że jesteśmy pełni akceptacji i zrozumienia .
Proszę ! . NIE OCENIAJ!!!!!!.