Koncert „Kolędy świata”, w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej, odbył się 10 grudnia 2015r. Wprowadził on, młodzież naszej szkoły w świąteczny nastrój. Sala koncertowa i hole były również pięknie udekorowane. Uczniowie w przerwach między pieśniami, dowiedzieli się o zwyczajach i tradycjach związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia wielu państw, z których zaprezentowano kolędy. Młodzi melomani mieli niebywałą okazję/ jak na filharmonię/ śpiewać razem z chórem, polskie, znane kolędy. Odważniejsi mogli akompaniować na instrumentach perkusyjnych. Uczniom bardzo podobała się kolęda „ Cicha noc”, wykonywana w trzech językach oraz kolęda z Afryki, śpiewana w języku suahili. Chórzystom akompaniował na organach Adam Eibin.
Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii KOLĘDY ŚWIATA W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ.
Dzisiaj przyszedł do naszej szkoły Święty biskup Mikołaj co sprawiło nam wielką radość! Spotkał się z wszystkimi uczniami, z każdym z osobna porozmawiał oraz obdarował prezentami. Był to dla nas czas pokoju, postanowień i radości!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święty Mikołaj w naszej szkole!.
Szanowni Państwo!
W roku szkolnym 2015/2016 kontynuujemy realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI. Akcję rozpropagowaliśmy również wśród mieszkańców naszej dzielnicy. W dniu 15.12.2015r, w godz. od 8.00 – 15.00, odbędzie się kolejna zbiórka zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego. W zamian za mały i wielkogabarytowy sprzęt AGD i RTV, który zgromadzimy, będziemy mogli ubiegać się o przyznanie punktów z Funduszu Oświatowego i wyposażyć szkołę w nowoczesne pomoce dydaktyczne, które będą służyły naszym uczniom. Mamy nadzieję, że Państwo pomożecie nam zgromadzić jak najwięcej punktów.
Koordynator akcji Ewa Kasztelan- Ataman
Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyły Andrzejkowe wróżby. Dobrymi wróżkami imprezy były pani Ola Drozdek i pani Kasia Szymała. Sala 32 stała się magiczną nastrojową komnatą wróżb. Uczniowie zapoznali się tradycjami i historią powstania tego święta a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każdy miał możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z „przymrużeniem oka”. Uczniowie mogli poznać imię swojej miłości, powróżyć z worka pełnego różnych przedmiotów, oraz poznać wróżbę z zaczarowanej szkatułki. Imprezę uświetniały zaczarowane piosenki. Każdy z uczestników zabawy został poczęstowany słodkością z optymistyczną wróżbą.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejkowe wróżby.
30 listopada 2015r pensjonariusze DPS „Zacisze” obchodzili „Andrzejki”. Do wspólnej zabawy i na słodki poczęstunek zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. Podczas spotkania towarzyszyła nam miła atmosfera, a zabawy dostarczyły wielu emocji. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat starej polskiej tradycji i zwyczajów andrzejkowych.
Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii Andrzejki w Domu Pomocy Społecznej „ Zacisze”.
W dniu 23.11.2015r. w naszej świetlicy odbył się konkurs międzyszkolny dla uczniów szkół podstawowych i klas ZET. Dotyczył on dobrych manier w różnych miejscach i sferach życia np.w kinie,w teatrze,w szkole,czy w środkach komunikacji. Ciekawe konkurencje takie jak: test wyboru, dobieranki słowne i słowno- rysunkowe, zadania praktyczne dotyczące np nakrywania do stołu, przygotowali organizatorzy: p. A. Olejnik, p. A. Gierlotka, p. A. Górecka i p. M. Ostrowicz. W konkursie wzięły udział 4 drużyny min. z zaprzyjaźnionych ZSS z Mikołowa i Katowic. Różnice punktowe między drużynami były minimalne i organizatorzy przyznali 2 I miejsca i 2 II miejsca. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestawy nagród z grą „Dobre maniery”, długopisy z latarką, gadżety od UM. Katowice i słodycze. Imprezę zakończył wspólny poczęstunek przy herbatce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Świetlicowy.
Listopad, miesiącem zadumy i refleksji. Listopad, to miesiąc wspominania osób, które odeszły… na tegoroczne Zaduszki artystyczne, zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły. W Sali teatralnej Pałacu Młodzieży, 26 listopada 2015r,odbył się koncert poświęcony wybitnym artystom już nie żyjącym. Zaprezentowano muzykę znanych kompozytorów; Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Waldemara Kazaneckiego, Grzegorza Ciechowskiego, Marka Jackowskiego, Henryka Warsa i Krzysztofa Komedy. Koncert rozpoczął się Polonezem W. Kilara skomponowanym do filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. W dalszej części koncertu, uczniowie wysłuchali wiele wspaniałych kompozycji; m.in. Walca W. Kazaneckiego do filmu „Noce i dnie”, Wokalizę do filmu „Dziewiąte wrota” W. Kilara czy kołysankę K. Komedy Rosemary|’s Baby”. Utwory wykonywali soliści, zespoły muzyczne i taneczne Pałacu Młodzieży.
Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii Zaduszki artystyczne 2015r - Polska muzyka filmowa.
W naszej świetlicy ulubionym bohaterem dzieci jest od zawsze Kubuś Puchatek. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się maskotki, puzzle, gry przedstawiające jego postać, książki opisujące jego liczne przygody. Od 9 listopada zaczęliśmy przygotowania do „Wielkiego Puchatkowego Poniedziałku”, którzy stał się dniem finałowym całego tygodnia prac poświęconych Kubusiowi.
Dzieci z wychowawcami świetlicy przygotowały opaski z doklejonymi żółtymi uszkami z tektury i materiału zgodnie z szablonami. Oklejaliśmy też słoiki w kształcie beczułek drewnopodobną folią samoprzylepną. Niestety jeden słoik potłukł się w czasie pracy. Dzieci przed i po zajęciach lekcyjnych rysowały portrety Kubusia Puchatka pastelami olejnymi. Wszyscy autorzy rysunków otrzymali w nagrodę zdrowe batoniki musli z miodem .W czasie wykonywania prac nauczyciele świetlicy czytali fragmenty przygód naszego bohatera i jego wesołych przyjaciół. A nagrodą dla wszystkich było wspólne oglądanie bajek o Puchatku na wideo lub dvd .W finałowy poniedziałek 16.01.2015 zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w opaskach z uszkami, z portretami i gadżetami Kubusia.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs świetlicowy.
W środę 25 listopada "Światowy Dzień Pluszowego Misia" zawitał także do naszej szkoły. Wspólne MISIOWANIE zaczęliśmy od śpiewania i tańczenia w rytm piosenek o misiach, korowodem przeszliśmy pooglądać wystawę misiów, które kilka dni wcześniej każda klasa przygotowywała. Potem pracowaliśmy zespołowo tworząc własne misie z szablonów, a na koniec pooglądaliśmy bajeczki o misiach. Było MISIOWO
Zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Dnia 23 listopada klasa 3 zet odwiedziła zaprzyjaźnione Miejskie Przedszkole Nr 76 i tym samym brała udział w spotkaniu z Mistrzem pszczelarstwa Panem Aleksandrem Rębaczem.
Uczniowie poznali zwyczaje pszczół, podglądali w szklanym ulu żywe pszczoły, robili świeczkę z wosku pszczelego oraz
miodek kosztowali i jadać go każdego dnia ślubowali.
Przedszkolakom i ich Paniom dziękujemy za miłe przyjęcie.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Mistrzem pszczelarstwa.
24 listopada 2015r uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia dużego przedsięwzięcia artystycznego, które miało miejsce w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach. Na widowni zgromadziło się 400 osób, które mogły podziwiać młodych „artystów” w przedstawieniach prezentujących znane i lubiane bajki i baśnie. Uczniowie przypomnieli sobie między innymi, takie bajki jak: „Brzydkie kaczątko”, „Królewna Śnieżka”, „Dwie Dorotki”, „Pożyczalscy” i wiele innych. Piękna sceneria, muzyka i śpiew, sprawiły, że wszyscy znakomicie się bawili. Udział w „Przeglądzie Miniatur Teatralnych” był dla naszych uczniów wspaniałą formą spędzenia czasu wolnego.
Ewa Kasztelan-Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii Przegląd Miniatur Teatralnych.
Dnia 7 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców.
Serdecznie zapraszamy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii XVI Spartakiada sportowea w Dąbrowie Górniczej.
W tym roku w dniach 16 - 22 listopada po raz pierwszy obchodzony jest Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization). Kampania zwraca uwagę na zagrożenie ryzykiem utraty skuteczności antybiotyków w efekcie nieracjonalnego ich stosowania. Tydzień Wiedzy o Antybiotykach przypada na jesienny okres infekcyjny, kiedy szczególną uwagę należy zwracać na racjonalne stosowanie antybiotyków.
Pamiętajmy, że przeziębienia, grypę i ostre zapalenia oskrzeli wywołują wirusy, a więc antybiotyk w ich leczeniu nie jest potrzebny! Antybiotyki nie działają na wirusy!
Więcej na http://www.antybiotyki.edu.pl/
Uczestniczyliśmy w ciekawym wydarzeniu literackim pt. "Pippi ciągle młoda".
13 listopada br. z okazji trzech rocznic: 150-lecia Katowic, 70. urodzin Pippi i 25-lecia Wydawnictwa Literatura Biblioteka Śląska zorganizowała wielkie święto książki dla dzieci!
Świetnie się bawiliśmy podczas warsztatów plastycznych, konkursów na najsilniejszą dziewczynkę świata i na sobowtóra Pippi, wzięliśmy udział w projektowaniu Willi Śmiesznotki. Mieliśmy okazję spotkać sie z autorami książek dla dzieci: Joanną Papuzińską, Pawłem Beręsewicze, Katarzyną Ryrych, Zuzanną Orlińską i Pawłem Wakułą. Zobaczyliśmy także wystawę poświęconą urodzinom Pippi oraz poczestowaliśmy się kawałkiem ogromnego tortu urodzinowego.
Uczniowie Naszej Szkoły jako jedna z 14 placówek województwa śląskiego wzięli udział w integracyjnym pokazie mody pod hasłem „Razem przez sztukę”! Na wybiegu w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprezentowało się pięciu Naszych uczniów: Wojciech Bryński, Rafał Hałupka, Maria Piętak, Ania Widera i Weronika Zielińska. Opiekunami były: Izabela Gruczyńska i Dorota Duczmalewska-Bernaś.
Założeniem projektu „Razem przez Sztukę” było pokazanie, że niepełnosprawni też chcą przeżywać to samo, co inni ludzie: wzruszać się, obcować ze sztuką, doświadczać jej osobiście, próbować tworzyć.
Inspiracją tegorocznych stylizacji były sławne dzieła sztuki z zakresu malarstwa i architektury. Wojtek Bryński zainspirowany był obrazem: „Skrzypek” Chagalla; Rafał: „Trwałośią pamięci” Salvadora Dali; Maria: „Dora Maar” Pabla Picasso; Ania: „Pęczek rzepy”; Weronika „Arlekin” Pabla Picasso. Uczniowie wraz z nauczycielami dwa miesiące tworzyli kreacje, poszczególne elementy i dodatki do strojów na lekcjach plastyki i techniki.
Tuż przed pokazem fantastyczne fryzury wykonane przez mistrzów nożyc i grzebieni przeszły najśmielsze oczekiwania, a makijaże były dopełnieniem całości stylizacji. Na poziomie -4 ponad 60 modeli witanych było gromkimi brawami przez prawie trzystu osobową widownią. Na ścianie, wzdłuż wybiegu wyświetlane wizualizacje Naszych obrazów, wspaniała muzyka specjalnie skomponowana na tę okazję tworzyły niepowtarzalną atmosferę. Uczniowie byli bardzo podekscytowani i szczęśliwi, a nauczyciele pękali z dymy.
W przerwie między próbą a pokazem można było posłuchać muzyki elektronicznej i instrumentalnej w wykonaniu zespołu Connect the Wires.
Na zakończenie programu wystąpiła grupa "Na Górze” i zapewniona przez organizatorów sesja fotograficzna, by oprócz wspomnień została piękna pamiątka.
Można zerknąć na:
https://www.youtube.com/watch?v=xKOZaljbTcc
https://www.facebook.com/Integracyjnypokazmodyrazemprzezsztuke/
https://pl-pl.facebook.com/magazynBE/
http://www.tvn24.pl/katowice,51/integracyjny-pokaz-mody-uczniow-z-calego-kraju,593 124.html
http://katowice.tvp.pl/22565974/uczniowie-szkol-specjalnych-na-integracyjnym-pokaz ie-mody
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/284352;jsessionid=1D44B232C392C8EFAB42D601287D39E6
http://www.radio.katowice.pl/zobacz,15057,Integracyjny-pokaz-mody.html
http://www.muzeumslaskie.pl/integracyjny-pokaz-mody-razem-przez-sztuke.php
http://rudaslaska.com.pl/i,razem-przez-sztuke,100,1147793.html
https://www.youtube.com/watch?v=V3lgVHE_hSQ
https://www.youtube.com/watch?v=T3XTIKZ1NEM
http://crl.org.pl/aktualnosci/glowna/razem-przez-sztuke-niecodzienny-pokaz-mody
Zdjęcia zostały dodane do galerii Integracyjny Pokaz Mody RAZEM PRZEZ SZTUKĘ.
W piątek 6 listopada uczniowie klasy 5-6 oraz lll gimnazjum wzięli udział w Śląskich Targach Książki. Zapoznali się z bogatą ofertą czytelniczą, aktywnie uczestniczyli w grach, zabawach i quizach co zostało docenione przez organizatorów.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Targi Książki.
Udało się!
Dzisiaj z dumą możemy powiedzieć, że uczniowie naszej szkoły są autorami dwóch tras zamieszczonych w „Przewodniku po Ligocie i Panewnikach”. To trasa numer 8 i 9. Jedna z opisanych przez nas tras wiedzie przez Leśnictwo Zadole, a druga przez teren Leśnictwa Panewnik. Bardzo się cieszymy, że to właśnie nam zaproponowano udział w tym przedsięwzięciu i powierzono opisanie najpiękniejszych miejsc w naszej dzielnicy. Możliwość opisywania i fotografowania przyrody, miejsc znanych z częstych wypraw do lasu, była dla naszych uczniów nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim wielką przyjemnością. Bo nie ma większej frajdy, jak obcowanie z naturą! Aurorami ścieżek są: Irmina Bernasiuk, Weronika Zielińska, Paulina Wojtczak, Klaudia Dybała, Daniel Nowak i Janusz Stępień. Wszystkich zachęcamy do przeczytania przewodnika.
Nauczyciel koordynator: Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do galerii Przewodnik po Ligocie i Panewnikach.
23 października uczniowie klasy 5-6 SP i III Gimnazjum zaopatrzeni w lupy i szkła powiększające ruszyli w teren. Ubrani jak na prawdziwych przyrodników przystało wzięli udział w kolejnych warsztatach przyrodniczych w prawdziwie leśnej kniei. Ligockie lasy dostarczyły nam mnóstwa materiałów do przyrodniczych badań i poszukiwań. Wyprawa miała charakter badawczy, uczniowie poznawali ekosystem lasu, łąki i murawy oraz zjawiska zachodzące w środowisku przyrodniczym. Poznawali zbiorowiska roślinne, gatunki drzew i krzewów oraz cechy i tryb życia niektórych zwierząt leśnych oraz pozostawiane przez nie leśne ślady.
Poprzez zabawowy charakter warsztatów uczniowie budowli bliską relację z przyrodą. Wielu emocji młodym badaczom dostarczyły zabawy w Indian i tropicieli czy też wytrwałych łowców, którzy jedynie za pomocą słuchu przedzierali się przez gęstwinę, mając za przewodnika naprężoną linę.. Zaciekawiły cię nasze wspomnienia? – zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Obserwacje przyrody w terenie to najlepsze doświadczenie dla młodych przyrodników, to nauka, to integracja, a przede wszystkim wspaniała wspólna zabawa.
Scenariusz naszych warsztatów opierał się na założeniach Projektu „Przyrodnicze Katowice - przyroda mojej dzielnicy” realizowanego w tym roku szkolnych przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta przy współpracy z Pracownią Edukacji Żywej.
Edyta Beśka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Młodzi obserwatorzy przyrody.