W dniu 25.11.2014 obył się w naszej świetlicy II Okręgowy i Międzyszkolny Konkurs Świetlicowy pt. „Mądra głowa zna przysłowia” przygotowany przez nauczycieli świetlicy oraz p. A. Górecką, p. B. Malec i p. M. Ostrowicza. W konkursie udział wzięły 3 drużyny. Przyjechali do nas goście ze szkół specjalnych z Siemianowic Śląskich i Mikołowa. Uczestnicy konkursu zapoznali się z historią i znaczeniem przysłów, rozwiązywali test wyboru, kalambury, układali rozsypanki wyrazowe o przysłowiach i tłumaczyli śląskie ausdruki na języki polski. P. Mariusz Ostrowicz zadbał też o kondycję fizyczną naszych drużyn. Po zakończeniu konkursu i podliczeniu słodkich punktów, okazało się, że wygrał ZSS z Mikołowa, II miejsce udało się zdobyć naszej drużynie. Uczestnicy zabrali do domu fajne gry, dyplomy i słodycze. Impreza zakończyła się poczęstunkiem i wspólną rozmową nowych przyjaciół.
Do zobaczenia za rok!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs Świetlicowy.
W poniedziałek 24 listopada dzień przed Światowym Dniem Pluszowego Misia, obchodziliśmy go w naszej szkole. Bawiliśmy się na przerwach w rytm piosenek o misiach dużych i małych, kolorowaliśmy rysunki misiów, rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy. Najfajniejszym punktem naszej zabawy była degustacja miodu i konkurs lizania miodku ze spodków.
Na zakończenie młodsze klasy mogły pooglądać kilka bajek z misiami w roli głównej. Bawiliśmy się misiowo:)
”Misie lubią dzieci, dzieci lubią misie”.
Zdjęcia zostały dodane do albumu „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim potrzebny jest miś”.
Dnia 24. 11. 2014r. udaliśmy się na kolejną wycieczko- pielgrzymkę do Krakowa oraz Łagiewnik. Zwiedziliśmy kościoły pod wezwaniem Maryji. U o. dominikanów uczestniczyliśmy we Mszy Świętejw intencji naszych dzieci. W Łagiewnikach odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. O godz. 15.00 uczestniczyliśmy w koronce do Miłosierdzia Bożego. Przez cały czas pobytu w Krakowie towarzyszyło nam piękne słońce.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Pielgrzymka do Krakowa.
Moduł Aktywizacja zawodowa dorosłych został zmodyfikowany
20 listopada 2014 roku reprezentacja naszej szkoły brała udział w międzyszkolnych zawodach w dwa ognie w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Rolnej. Atmosfera była wspaniała. Wszystkie drużyny walczyły Fair Play. W przerwie pomiędzy meczami zostaliśmy poczęstowani pysznymi drożdżówkami i ciasteczkami. Po zaciętej rywalizacji nasza reprezentacja zajęła piąte miejsce.
Gratulujemy!!!
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Mistrzostwa w dwa ognie.
W obchody Narodowego Święta Niepodległości byli zaangażowani zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak też gimnazjum. Tydzień poprzedzający 11 listopada był pełen patriotycznego nastroju. Szkołą udekorowana była barwami bieli i czerwieni, tekstami piosenek z okresu walki Polaków o niepodległą Ojczyznę, ważnymi datami i informacjami historycznymi. Przymierzaliśmy stroje jak w prawdziwej kostiumerii i z ochotą podczas długich i krótszych przerw śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. 12 listopada odbyła się uroczysta akademia w której głównymi aktorami byli uczniowie najstarszej klasy gimnazjum oraz uczniowie klas 4-5-6, 2/3au, 2au, 1au szkoły podstawowej. Cały czas wspominamy tę wzruszającą i patriotycznie wzniosłą atmosferę.
koordynator Bożena Bartoń-Cieszyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Święto Niepodległości.
17.11.2014 r. o godz.17.00 odbędzie się spotkanie grupy wsparcia dla rodziców.
Serdecznie zapraszamy!
31.10. 2014r. w naszej szkole odbył się Korowód Wszystkich Świętych. W tym dniu dzieci (a nawet nauczyciele) naszej szkoły przebrały się za postacie świętych. Odbył się konkurs na najpiękniejszy strój a także wykonaliśmy piękne portrety świętych, które ozdobiły szkolny korytarz. Ten dzień przygotował nas do lepszego przeżycia święta 1 listopada, dnia Wszystkich Świętych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Korowód Wszystkich Świętych.
Życie i codzienność szkolna niosą ze sobą szereg sytuacji i zmian. Trzeba zatem być na nie przygotowanym. Również na te najtrudniejsze, kiedy trzeba ratować czyjeś zdrowie lub życie. Stąd pomysł na szkolenie z zakresu 1-szej pomocy przedmedycznej dla całej społeczności szkolnej - pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych szkoły, chętnych rodziców i dla uczniów. Maltańczycy (nasi patroni, współpracownicy i jednocześnie ludzie o wielkim duchu i radości) podczas zajęć, nie tylko jasno i przystępnie przekazali informacje o wadze reakcji pomocowych, ale i uaktualnili nasze umiejętności z zakresu 1-szej pomocy.
Zdjęcia zostały dodane do albumu Maltańskie szkolenie 1-szej pomocy.
Jak co rok, od miesiąca października uczniowie naszej szkoły, należący do Koła Melomana rozpoczynają uczęszczanie na koncerty symfoniczne i kameralne z cyklu Młoda Filharmonia. 29 października 2014r uczniowie wzięli udział w koncercie Przygody dźwięków i Sindbada Żeglarza. Wysłuchali muzyki wybitnych kompozytorów J.S. Bacha i N. Rimskiego-Korsakowa. W programie zaprezentowano przepiękne utwory: Toccatę i Szeherezadę. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się na żywo z brzmieniem organów. Utwory były przeplatane narracją baśni „Sindbad Żeglarz”. Koncert wszystkim się bardzo podobał.
Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do albumu Nasi Melomani w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
Mgła, spadające z drzew kolorowe liście, dość chłodno. Tak wyglądał poranek 28 pażdziernika. Na spotkanie uczniom z klas: 2-3z, 4au, 4-5-6z, 6au oraz 4-5-6 wyszedł Pan leśniczy. Palenisko było już przygotowane! Zawinięte w folię ziemniaki, pani Kostrzewska włożyła do gorącego popiołu. Na czas pieczenia uczniowie wraz z nauczycielami udali się do Izby Edukacji Leśnej, gdzie Pan leśniczy opowiadał o tym co dzieje się w lesie jesienią oraz różne ciekawostki z życia zwierząt. Uczniowie również obejrzeli film edukacyjny „L jak las”. Kiedy ziemniaki się upiekły, nadszedł czas degustacji. Wszystkim bardzo smakowało takie niecodzienne jedzenie.
Ewa Kasztelan- Ataman
Zdjęcia zostały dodane do albumu Święto Pieczonego Ziemniaka.
Uczniowie pod kierunkiem wychowawców oraz Pani z plastyki wykonali wiele bardzo ciekawych prac, które zostały wykonane różnymi technikami. Rysunki niczym witraże ozdobiły okna szkolnego korytarza. Wśród przedstawionych drzew były drzewa małe, duże, młode, stare, mieniące się tysiącem barw, a nade wszystko każde z nich miało swoją historię. KAŻDA była PIĘKNA. Jury postanowiło nagrodzić wszystkie prace. Gratulacje dla wszystkich artystów, którzy wykonali prace samodzielnie i zespołowo.
Zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs plastyczny „ Moje drzewo”.
Swoistą tradycją szkoły stały się coroczne (od 2012 r.) spotkania różańcowe w sąsiadującej ze szkołą parafi pw. Matki Bożej Różańcowej, ofiarowywane w intencji rodzin dzieci i osób niepełnosprawnych. Rozważania różańcowe, redagowane przez dyrektora szkoły, poświęcane są problemom osób niepełnosprawnych, a sama modlitwa prowadzona jest przez rodziców, uczniów i nauczycieli szkoły. To coroczne spotkanie, w duchu ekumenizmu i pedagogiki chrześcijańskiej służy podkreśleniu roli wspólnoty oraz znaczenia osób niepełnosprawnych w życiu religijnym i etycznym.
Zapraszamy rodziców, uczniów i nauczycieli na szkolny różaniec w intencji rodzin dzieci i osób niepełnosprawnych w Parafii Matki Boskiej Różańcowej na Zadolu w czwartek 30 października 2014r. o godz. 17.45.
Dnia 24 października o godzinie 7 00 wyruszyliśmy zwartą grupą na III sportowo rekreacyjny rajd górski dzieci i młodzieży województwa śląskiego "Hala Miziowa 2014"
Wszyscy dzielnie wędrowaliśmy do schroniska na wysokość 1270 m n.p.m. W schronisku czekał na nas gorący posiłek.Po konsumpcji braliśmy udział w konkursach i zabawach m.inn. przeciąganie samochodu terenowego, konkurs plastyczny oraz zabawy z chustą Klanzy. Już dzisiaj odliczamy dni do kolejnego rajdu, w którym na pewno będziemy brać udział. Zapraszamy do oglądania zdjęć z rajdu.
Zdjęcia zostały dodane do albumu Rajd górski na Halę Miziową.
23 października uczniowie naszej szkoły odwiedzili Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „ Zacisze”, by złożyć życzenia z okazji Ich Święta. Seniorzy gromkimi brawami nagrodzili uczniów, którzy przygotowali program artystyczny. W imieniu społeczności DPS, jeden z mieszkańców podziękował uczniom za życzenia, kwiaty i piękną pracę plastyczną. Potem był poczęstunek , wspólne rozmowy przy stole i pamiątkowe zdjęcie
Zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Seniora 2014.
Poranek 21 października zasnuwały mgły..
My jednak radośnie i z nadzieją na słoneczny, ciekawy dzień pojechaliśmy na wycieczkę do jednego z najpiękniejszych, choć i najmłodszych instytucji tego typu w Polsce - Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Utworzono go na terenie byłej jednostki wojskowej. Nowo wybudowany obiekt posiada sale audiowizualne, bibliotekę, terenową pracownię dydaktyczną oraz wieżę widokową znajdującą się na szczycie Sośniej Góry (329 m n.p.m.). Ponadto, na obszarze 15,15 ha założonych zostało 12 kolekcji roślinnych wraz ze ścieżkami edukacyjnymi o długości 3 km.
Mgły opadły, zajaśniało, jesień zachwyciła nas barwami. W pełnej jesiennej krasie, pod opieką pani Ewy Pasieki i pani Edyty Beśki przemierzaliśmy leśne ścieżki obserwując w naturze zjawiska, o których uczymy się w szkole, poznając gatunki roślin, które dotąd znane były jedynie z podręcznika. Wielu emocji dostarczyła wieża widokową, ze szczytu której można było podziwiać panoramę Górnego Śląska, a także piękno jego przyrody w jesiennej odsłonie. Wędrówka po ogrodzie botanicznym – terenie naturalnym, pozwoliła nam na zapoznanie się z różnorodnością biologiczną przyrody Górnego Śląska - m.in.: doliną Jasienicy, różnymi typami siedlisk przyrodniczych, jak lasy liściaste, łąki okresowo zalewane, murawy i zarośla.
Uczniowie uczyli się rozpoznawania gatunków roślin w terenie. Następnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, była i nauka, i zabawa, i duża dawka śmiechu. Wrażenie na nas wywarła platforma przy wapiennych wykopaliskach oraz ogromne piece do wypalania wapna, ich wielkość zupełnie odbiega od wyobrażenia zwykłego pieca. Podsumowaniem było wspólne obejrzenie filmu Jana i Bożeny Walencików, również autorów cudownych fotografii o Puszczy Białowieskiej, które mogliśmy zupełnie z bliska obejrzeć na zielonej murawie - wystawy „Arbores Vitae – Ostatnia taka puszcza”. Na zakończenie wycieczki pełni wrażeń i emocji kręciliśmy się na dużej karuzeli i zjeżdżaliśmy na linie do wielkiej piaskownicy, plac zabaw rozbrzmiewał radosnymi piskami, a śmiech podobno słychać było z daleka.
Jeśli chcecie poczuć klimat i zobaczyć piękno Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie zachęcamy do obejrzenia filmu http://www.youtube.com/watch?v=MYSjD1RNYHI ...oraz naszych zdjęć
Organizatorem wycieczki była pani Edyta Beśka.
Zdjęcia zostały dodane do albumu Zielony ogród pełen nauki.
W wycieczce brały udział klasy 2/3au, 2 au i 4zet au. Przygotowaliśmy się solidnie i niczego nam nie zabrakło i nawet pogoda się udała, a prognozy były różne. Podziwialiśmy Park Śląski jesienną porą, zbieraliśmy kolorowe liście do szkolnych bukietów. Ćwiczyliśmy na siłowni zewnętrznej, uczyliśmy się nowych pląsów, a przede wszystkim nacieszyliśmy się prawdziwym ogniskiem. Usmażyliśmy kiełbaski, ziemniaki ... BYŁO WSPANIALE :-)
kierownik wycieczki Bożena Bartoń-Cieszyńska
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Święto pieczonego ziemniaka.
Dnia 18.X 2014 roku odbyła się druga wycieczka dla uczniów z koła turystycznego i turystyczno- fotograficznego na Szyndzielnię. Uczniowie wjeżdżali kolejką linową , a kilku zaprawionych we wspinaczkach górskich pokonało szczyt pieszo. Już razem grupy dotarły do schroniska turystycznego na Szyndzielni, zdobywając potwierdzenie w postaci dyplomu. Na górze mieli okazję do fotografowania ciekawych widoków, oraz flory i fauny. Po zjedzeniu posiłku zjechaliśmy wagonikiem na dół, a następnie udaliśmy się autobusem na dworzec PKP w Bielsku Białej, skąd wróciliśmy pociągiem do Katowic. Wycieczka była bardo udana i uczniowie wrócili do domu bardzo zadowoleni.
Opiekun koła turystycznego mgr Barbara Gregorkiewicz
Zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka na Szyndzielnię.