Pomoc psychologiczno-pedagogiczna to celowe i planowane działania zespołu nauczycieli i specjalistów, których istotą jest:
rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów w środowisku im najbliższym , a więc nauczania i wychowania;
rozpoznawanie ich indywidualnych możliwości psychofizycznych wynikających ze specjalnych potrzeb edukacyjnych. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi. Udzielają jej nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści, a w szczególności: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni i rewalidanci. Katalog osób mogących udzielać uczniom w szkole pomocy psychologiczno - pedagogicznej nie ma charakteru zamkniętego. W zależności od potrzeb, pracowników szkoły mogą wspierać w jej udzielaniu również inni specjaliści: pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, sądów rodzinnych, ośrodków pomocy społecznej, lekarze itd.