psycholog szkolny
mgr Julita Kucharzewska - Sładek
Dni tygodnia |
Godziny pracy
|
poniedziałek |
7:45 - 12:45 |
wtorek |
12:30 - 14:45 |
środa |
- |
czwartek |
- |
piątek |
9:45 - 10:45 11:45 - 14:30 |
tel. (32) 252 67 73 wew.204
Istnieje możliwość spotkania w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Psycholog szkolny
Działania podejmowane przez psychologa w szkole mają na celu dobro ucznia w wymiarze indywidualnym i społecznym. Jego praca przebiega na wielu płaszczyznach. Psycholog w szkole podejmuje działania diagnostyczne, profilaktyczne, wychowawcze, terapeutyczne, psychoedukacyjne, mediacyjne oraz interwencyjne w sytuacjach kryzysowych. Psycholog:
* diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia i wzmocnienia ich mocnych stron
* rozpoznaje przyczyny niepowodzeń i trudności oraz ograniczenia utrudniające uczniom funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu szkoły
* diagnozuje sytuacje wychowawcze pod kątem ich roli w rozwoju ucznia
* udziela uczniom pomocy psychologicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb
* prowadzi działania minimalizujące skutki zaburzeń rozwojowych uczniów zapobiegające zaburzeniom zachowania
* inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów
*podejmuje działania profilaktyczne zapobiegające podejmowaniu przez uczniów zachowań ryzykownych
* przeprowadza z uczniami indywidualne rozmowy terapeutyczno-wspierające dające im szansę na wyrażenie swoich emocji, relaksację, zwiększenie wiedzy o samym sobie, wzmocnienie samooceny, poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości.
* udziela wsparcia psychologicznego i pomocy rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości uczniów oraz w rozwiązywaniu problemów wychowawczych poprzez podnoszenie ich kompetencji wychowawczych: w formie indywidualnych konsultacji i systematycznych spotkań z rodzicami w ramach grupy wsparcia rodziców
* współpracuje z nauczycielami, pedagogiem szkolnymi i innymi specjalistami szkolnymi w zakresie rozpoznawania aktualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów, rozwiązywanie problemów wychowawczych oraz udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Gabinet psychologa jest dla ucznia miejscem bezpiecznym, formą azylu wolnego od oceny, krytyki i wymagań związanych z nauką, umiejętnościami i sposobem zachowania się. Relacja między psychologiem i uczniem jest oparta na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Uczeń przeżywający różne trudności otrzymuje wysłuchanie, zrozumienie, akceptację i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. Rozmowa z uczniem nie jest oceniająca, ale wspierająca nakierowana na obszar związany z problemem, z jakim się zgłosił. W indywidualnej rozmowie psycholog stwarza uczniowi przestrzeń na ekspresję jego emocji w sposób konstruktywny, zmniejsza jego napięcie emocjonalne, pomaga mu zrozumieć jego emocje i zachowanie. Uczeń zdobywa informacje jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i jak zastępować zachowania społecznie nieakceptowane zachowaniami prawidłowymi. Szkoła nie jest miejscem na prowadzenie psychoterapii. Jeśli charakter trudności ucznia wymaga konsultacji z innymi specjalistami psycholog zachęca do tego rodziców ucznia, przekazuje informacje na temat instytucji pomocowych pracujących na rzecz rodziny i dziecka. Pomoc psychologiczna może być udzielana na prośbę ucznia, jego rodziców lub nauczycieli.
Drogi uczniu przyjdź do psychologa szkolnego, kiedy:
*chcesz porozmawiać o tym, co Cię denerwuje lub o swoim problemie, z którym sam nie możesz sobie poradzić
* czujesz, że nikt Cię nie rozumie
*nie potrafisz dogadać się z kolegami, koleżankami, rodzicami, rodzeństwem, nauczycielami
* nie masz kolegów choć bardzo byś tego chciał
* doświadczasz agresji ze strony innych osób lub sam jesteś agresywny
*doświadczasz sytuacji kryzysowej np., rozwód rodziców, śmierć lub choroba osoby bliskiej
Drogi Rodzicu zapraszam Cię do mojego gabinetu, gdy obserwujesz u swojego dziecka niepokojące zmiany w zachowaniu, masz trudności w rozmowach z dzieckiem, doświadczasz innych problemów związanych z wychowaniem dziecka. Często sama rozmowa z psychologiem pozwala uporządkować myśli i nabrać dystansu do problemów. Możesz też liczyć na wsparcie i poradę psychologiczną. Na konsultację można umówić się telefonicznie. Istnieje również możliwość umówienia się na spotkanie w innym czasie niż w podanych godzinach pracy psychologa.