W ZWIĄZKU Z ZAPROSZENIEM NASZEJ SZKOŁY DO UDZIAŁU W
„TURNUSIE UŚMIECHU” FUNDACJI ING DZIECIOM
21.10.2017 do 4.11.2017r. /Wisła/
zamieszczamy procedurę kwalifikacji uczniów do uczestnicywa w turnusie terapeutyczno-rehabilitacyjnym
Przyjęte kryteria kwalifikacji :
1. Uczniowie I etapu edukacyjnego (kl.1-3) z każdym rodzajem niepełnosprawności;
2. Uczniowie szkoły podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym;
· W przypadku wolnych miejsc lub rezygnacji z wyjazdu osoby znajdującej się już na liście, zostanie stworzona lista rezerwowa a udział w turnusie zaproponowany uczniom zespołów edukacyjno- terapeutycznych wygasającego gimnazjum spełniającym zamieszczone poniżej warunki:
3. Względy zdrowotne ucznia (w tym: niepełnosprawności sprzężone: ruchowa, autyzm, niedowidzenie i niedosłuch oraz objęci nauczaniem indywidualnym );
4. Trudna sytuacja materialno-bytowa rodziny, która uniemożliwia udział dziecka w innych formach wypoczynku
5. Uczniowie nie korzystający do tej pory z wyjazdów zorganizowanych w ramach turnusów edukacyjno-rehabilitacyjnych oraz innych form wypoczynku np. zimowisko maltańskie )
6. Trudna sytuacja rodzinna (choroba członków rodziny, wielodzietność, traumatyczne przeżycia, rodzic/opiekun prawny samotnie wychowujący dziecko ), dla której wyjazd dziecka będzie wsparciem w danej sytuacji
7. Konieczność rozwiązania problemu np. rodzinnego lub związanego z trudnymi zachowaniami dziecka , w stosunku do którego zespół kwalifikujący orzeka , iż wyjazd daje możliwości jego rozwiązania .
· Uczeń uczestniczy w turnusie wraz z jednym z rodziców /prawnych opiekunów , w stosunku do którego nie ma ograniczonych praw do sprawowania opieki na dzieckiem a stan zdrowia (fizyczny i psychiczny) pozwala na pełne i aktywne korzystanie z proponowanych form aktywności i zapewnienie bezpieczeństwa podopiecznemu.
Rekrutacja na turnus :
Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Radą Pedagogiczną dokonuje analizy potrzeb uczniów i ich rodzin a następnie podejmuje decyzję o zaproponowaniu wyjazdu na turnus , tej grupie dzieci i ich rodzicom /opiekunom, dla których pobyt będzie skutkował całościowym wsparciem rozwoju dziecka ale i wpłynie na poprawę funkcjonownia rodziny oraz jej sytuacji socjalno-bytowej czy psychicznej . Zostanie powołany zespół w w/w składzie do opracowania procedury kwalifikacyjnej.
Sposób rekrutacji :
· Po zakwalifikowaniu Szkoły na „Turnus Uśmiechu” następuje umieszczenie stosownej informacji wraz z procedurą kwalifikacyjną , na stronie internetowej placówki , w zeszycie korespondencji ucznia lub poprzez kontakt osobisty czy telefoniczny z rodzicami/prawnymi opiekunami.
· W określonym terminie ( do 12.09.2017r.) rodzice/opiekunowie zgłaszją chęć uczestnictwa w turnusie, wychowawcy klasy lub koordynatorowi wyjazdu
(Dorota Cerek) , który sporządza listę uczestników.
· Następnie komisja rekrutacyjna w składzie dyrektor, wicedyrektor , koordynator wyjazdu, pedagog szkolny, psycholog, wychowawcy , dokonuje analizy i weryfikacji zgłoszeń tworząc w ten sposób listę uczestników turnusu, która zostanie podana do informacji w terminie 30 dni przed proponowanym terminem rozpoczęcia turnusu.
· Zostaną też wyznaczone i podane do informacji rodziców/prawnych opiekunów , terminy spotkań mające na celu:
ü omówienie sposobu wypełniania i gromadzenia stosownej dokumentacji , regulaminów itp.
ü charakterystykę i cele proponowanego programu „Zatrzymać się i spojrzeć w oczy swojego dziecka” oraz rozeznanie możliwości rodziców/opiekunów co do sposobów włączenia się w przygotowanie turnusu
ü Sprawdzenie wiarygodności i kompletności dokumentacji uczestników turnusu
Od trzech lat uczestniczymy w Wielkim Dziele Ludzi Dobrego Serca Fundacji ING Dzieciom , która stworzyła 50 –cio osobowej grupie uczniów i ich opiekunów Zespołu Szkół Specjalnych nr 12 w Katowicach możliwość bezpłatnego udziału w dwutygodniowych wyjazdach edukacyjno- rehabilitacyjnych . W naszych szeregach są głównie dzieci z autyzmem oraz z różnoraką niepełnosprawnością intelektualną . Turnusy te organizowane są w OSW „Regle” w Wiśle, która od 2009 znalazła szczególne miejsce w naszych sercach i to nie tylko z powodu Adama Małysza ale przede wszystkim za przyczyną ludzi , którzy przez okres dwóch tygodni pracują z nami i dla nas . Mamy tu na myśli Tych , którzy sprawują kierownicze stanowiska i koordynują wszystkie działania ale i Tych , którzy nie są nam znani z imienia i nazwiska , a dzięki którym mamy pyszne posiłki , czyste pokoje, bezpieczny i zdrowy pobyt a nade wszystko miłą i rodzinną atmosferę.
Pobyt na turnusie ma charakter edukacyjno – wypoczynkowy a zgłębianie wiedzy odbywa się głównie poprzez obcowanie z przyrodą i doświadczanie jej bezpośredniego kontaktu w różnych porach roku. Beskid Śląski zaskakuje nas i zachwyca wciąż na nowo ; podobnie jak pomysłowość i szczodrość Fundatorów. Wycieczki autokarowe i piesze
z przewodnikiem , kuligi, baseny, fizykoterapia i gimnastyka korekcyjna pod okiem specjalisty, wyjścia i wyjazdy edukacyjne, zajęcia komputerowe w wyposażonej pracowni komputerowej , sala zajęć i zabaw , grota solna ….i wiele innych form sponsorowanych przez Fundację , których nie sposób opisać tu w kilku zdaniach. Po wypełnionym po brzegi dniu czas na … nie ! ,nie na sen! , ale na „pogodny wieczór” w wyposażonej sali zajęć i zabaw, a tam karaoke, dyskoteki , zabawy i tańce integracyjne. Bawią się i dzieci , rodzice i nauczyciele.
Kadra pedagogiczna dysponuje pokojem nauczycielskim z bogato wyposażonym zapleczem dydaktycznym; są tu gry planszowe , puzzle, różnorodne materiały plastyczne , ksero , piłki itp. , które wzbogacają atrakcyjność prowadzonych zajęć.
Pozostaje nam zaprosić Państwa do „notatki fotograficznej” z naszych wyjazdów a Fundacji ING Dzieciom życzyć , by dobro którego doświadczamy powróciło do Niej ze zdwojoną siłą.
Z wyrazami wdzięczności i szacunku : mgr Dorota Cerek