Terapia

Terapia polisensoryczna

Zmysły są podstawa rozwoju każdego człowieka. Dostarczają mu informacji o otaczającym go świecie, wpływają na procesy poznawania i uczenia się. Terapia Snoezenen w Sali Doświadczania Świata stwarza dzieciom z zaburzeniami zmysłowymi możliwość autentycznego przeżywania otoczenia. Daje możliwość wszechstronnej stymulacji polisensorycznej. Uczniowie oswajają się z różnymi bodźcami, rozwijają potrzeby poznawcze, pobudzana jest ich aktywność, rozwija się spostrzegawczość, uwaga i pamięć sensoryczna, samodzielnie podejmują decyzję o wyborze swojej aktywności bądź jej braku. Podczas terapii zredukowany jest poziom lęku, zminimalizowane są wyładowania emocjonalne. Atmosferę Sali tworzą przede wszystkim łagodne światło, spokojne tło dźwiękowe, wygodne miejsca do siedzenia i leżenia. Przebywanie w Sali daje uczniowi poczucie bezpieczeństwa, spokoju, zapewnia wachlarz bodźców w zakresie wielu zmysłów. Terapia ta polecana jest głównie dla dzieci, u których stwierdzono:

- upośledzenie umysłowe

- nipełnosprawności ruchowe

- uszkodzenia wzroku i słuchu

- autyzm

- trudności wychowawcze

- zaburzenia psychiczne

- doświadczenia traumy i silnego, długotrwałego stresu.